Το καλύτερο δώρο στον κόσμο του που έδωσε το παρών στο Καραϊσκάκη, αλλά και στον ίδιο του τον εαυτό έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 4-1 του Αρη μετατρέποντας την αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Σούπερλίγκα  σε πάρτι γενεθλίων. Εξαιρετικός ο Ντάνιελ Ποντένσε με δύο γκολ και μία ασιστ,Μασούρας και Γκερέρο τα άλλα δύο γκολ των Πειραιωτών..

Πως παρατάχθηκαν:  Ο Μαρτίνς είχε μετά από πολύ καιρό και πάλι στη διάθεση του ,τον Ομάρ που έπαιξε στο δεξί άκρο της άμυνας ,με τον Κούτρη αριστερά,Μιράντα-Μεριά αμυντικό δίδυμο ,Μπουχαλάκης-Γκιγέρμε στη μεσαία γραμμή ,με Φορτούνη σε ρόλο 10αριου .Μασούρας-Ποντένσε στα άκρα και τον Χασάν μοναδικό προωθημένο.

Από την άλλη πλευρά , ο Σάββας Παντελίδης  είχε τερματοφύλακα τον Κουέστα ,με τετράδα στην άμυνα τους Βαλεριάνο-Κορχούτ-Ροουζ-Βέλεθ.  Στη μεσαία γραμμή, Σιώπης-Ματίγια. Γκαρσία-Λάρσον στα άκρα ,με τον Φετφατσίδη πίσω από τον Γιουνές.

Το ματς: Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να χάνει σπουδαία ευκαιρία μολις στο δεύτερο λεπτό, αλλά ο Κουέστα είπε “όχι” στις επιθετικές ορέξεις του Ποντένσε,μετά την εξαιρετική  συνεργασία ,Μπουχαλάκη-Χασάν. Οσο πέρναγε η ώρα  η πίεση του Αρη δημιουργούσε προβλήματα  στην λειτουργία των Πειραιωτών  με αποτέλεσμα πολλά λάθη τα οποία όμως οι παίκτες του Αρη και ειδικά ο Φετφατζίδης δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν.

Πρώτα, στο 16ο λεπτό, όταν ο “Φέτφα” με τον Γιουνές  δεν πρόλαβαν να ολοκληρώσουν την επιθετική τους προσπάθεια και εν συνεχεία στο 24, όταν ο πρώην  άσος του Ολυμπιακού, έκανε ωραία κίνηση και από πλάγια  πλάσαρε τον Σα αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Τρία λεπτά μετά, ωστόσο , επήλθε το 1-0 που και “ξεκλείδωσε” την άμυνα του Αρη. Ο Φορτούνης έβγαλε κάθετη  για τον Ομάρ που σε ρόλο εξτρέμ έβγαλε για τον Μασούρα με τον άσο των Πειραιωτών να “ανοίγει” το σκορ.

Στο 35, οι “Ερυθρόλευκοι” έκαναν το πιο αποφασιστικό  βήμα για τη νίκη,με το Ντάνιελ Ποντένσε. Ο Πορτογάλος πήρε τη μπάλα από τον Μασούρα, συνέκλινε προς τον άξονα και την κατάλληλη στιγμή έκανε σουτ προς την εστία, η μπάλα βρήκε στον Βαλεριάνο και κατέληξε στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο  δεν είχε πολλές φάσεις στο ξεκίνημα του  με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας και τον Αρη να μοιάζει χαμένος. Ο Φορτούνης αστόχησε στο 65, μέσα απο την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ, με τον Αρη να ξαναμπαίνει στο ματς, με ωραίο γκολ του Νίκο Μαρτίνες που υποδέχτηκε τη μπάλα απο κακό τελείωμα του Γκαρσία στο 74.

Ενα λεπτό μετά, όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε το ματς στην κανονικότητα του, με το υπέροχο γκολ του Ποντένσε που με αντίπαλο τον Βέλεθ έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα να “αναπαυθεί” στα δίχτυα του Κουέστα.

Με το ματς να παίρνει γρήγορο ρυθμό και τις δύο ομάδες να παίζουν πάνω -κάτω, το γκολ φαινόταν θέμα χρόνου και αυτό ήρθε από τον Ολυμπιακό και τον Γκερέρο στο 90. Με τον Κούτρη να βγάζει τη σέντρα από αριστερά και τον Ισπανό με κεφαλιά να βρίσκει δίχτυα.

MVP: Ο Ντάνιελ Ποντένσε ήταν εξαιρετικός, αλλά κυρίως ουσιαστικός με δύο γκολ και μία ασίστ.

Η στιγμή: Η είσοδος των δύο ομάδων υπό τον πρώτο  “Ερυθρόλευκο” ύμνο. Απίστευτη συγκίνηση και  συγκλονιστικές στιγμές …

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Γιάννης Φετφατζίδης που επέστρεψε απέναντι στον Ολυμπιακό, κυνήγησε  το γκολ ,αλλά όταν του ήρθε η ευκαιρία δεν τα κατάφερε..

Ο Ρέφερι: Αδιάφορος πέρασε ο Σιδηρόπουλος.

Oλυμπιακός: Σα, Ομαρ, Μεριά, Μιράντα, Κούτρης, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Φορτούνης(84 Καμαρά), Μασούρας(70’Ανδρούτσος), Ποντένσε, Χασάν(62 Γκερέρο)

Άρης: Κουέστα, Βαλεριάνος, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Ματίγια(78 Μπάσα), Σιώπης, Λάρσον, Ματέο, Φετφατζίδης(57 Μαρτίνες), Γιουνές