Η Γουέστ Μπρομς προηγήθηκε με 2-0 και ενώ η Νιουκάστλ απλά μείωσε, στο τέλος έγινε το λάθος με αυτογκόλ και το σκορ έληξε ισόπαλο στο 2-2.

Το ματς ξεκίνησε σε πολύ μα πολύ χαμηλούς ρυθμούς και οι καλές φάσεις άργησαν να κάνουν την εμφάνισή τους στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι βέβαια είχαν καλύτερη παρουσία. Στο πρώτο μέρος ελάχιστα πριν ολοκληρωθεί σημειώθηκε το πρώτο γκολ στο 46′ από τον Κανου. Η επανάληψη ήταν άκρως διαφορετική. Στο 56′ ο Φιλντ μεγάλωσε το προβάδισμα για την Γουέστ Μπρομς κάνοντας το 2-0. Πολύ σύντομα όμως και στο 59′ ο Κλάρκ μείωσε σε 2-1 για τη Νιουκάστλ. Κι ενώ ο χρόνος είχε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο για την 90λεπτο, ο Έβανς στο 83′ σημείωσε αυτογκόλ γα να διαμορφωθεί τελικά το 2-2 για την ισοπαλία που έμεινε μέχρι τέλους.