Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα “καρδιοχτύπησε” στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς κόντρα στην Κρίσταλ Παλάς, η οποία έχασε φοβερή ευκαιρία να σκοράρει και τελικά το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, με την Σίτι να μοιράζεται τους βαθμούς και να παραμένει βέβαια στην κορυφή.

Όλη η αναμέτρηση ήταν ένα “μονόπρακτο” της Μάντσεστερ Σίτι με την Κρίσταλ Παλάς να έχει πολύ μικρότερο ποσοστό στην κατοχή της μπάλας κι έτσι να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι ήταν επιθετικοί χωρίς όμως να μπορέσουν να σκοράρουν. Στην επανάληψη, ανέβασαν επιπλέον τους ρυθμούς τους και πρέσαραν προσπαθώντας για ένα γκολ. Προς το τέλος του δεύτερου ημιχρόνου η Παλάς είδε την ευκαιρία όταν η άμυνα της Σίτι χαλάρωσε και βγήκε σημαντικά στην αντεπίθεση. Μάλιστα στο 92′ έχασε και τεράστια ευκαιρία με πέναλτι που κέρδισε, αλλά ο Μιλιβόγεβιτς αστόχησε, με το 0-0 έτσι να παραμένει μέχρι τη λήξη του αγώνα.