Αρκετό θέαμα είχαν τα παιχνίδια της Premier League που διεξήχθησαν σήμερα, χωρίς ωστόσο να περιλαμβάνουν πολλά τέρματα. Η Έβερτον ήταν αυτή που ξεχώρισε με τη νίκη της επί της Χάντερσφιλντ, ενώ Μπέρνλι και Μπράιτον «κόλλησαν» στο μηδέν.
Χάντερσφιλντ-Έβερτον 0-2
Ήρεμο απόγευμα για την Έβερτον που επιβλήθηκε της Χάντερσφιλντ εκτός έδρας με 2-0. Το σκορ για τα «ζαχαρωτά» άνοιξε στο 39′ ο Τσενκ Τοσούν, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να απαντήσουν στη συνέχεια. Έτσι, στο 77ο λεπτό του αγώνα ο Νιάσε πέτυχε το δεύτερο τέρμα της Έβερτον και «κλείδωσε» τη νίκη της, με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Κρίσταλ Πάλας-Λέστερ 5-0
Καμία δυσκολία δεν συνάντησε η Κρίσταλ Πάλας απέναντι στην Λέστερ, την οποία «σκόρπισε» με 5-0. Ο Ζαχά στο 17′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 38′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ΜακΆρθουρ. Στη συνέχεια, όμως, δεν κατέβασαν ρυθμό και στο 81′ ο Λόφτους-Τσικ έκανε το 3-0, για να σημειώσει το τέταρτο τέρμα της ομάδας του στο 84′ ο Φαν Άανχολτ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπεντέκε στο 90′ με πέναλτι, με την Λέστερ να εμφανίζεται πολύ κατώτερη των περιστάσεων.
Νιουκάστλ-Γουέστ Μπρομ 0-1
Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στη μάχη της παραμονής πήρε η Γουέστ Μπρομ, που ναι μεν την κράτησε τελευταία, όμςω της έδωσε ελπίδες. Το 0-1 απέναντι στη Νιουκάστλ ήταν πολύ μεγάλης σημασίας, με τον Φίλιπς να είναι ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης και τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν την δεύτερη σερί ήττα τους στο πρωτάθλημα.
Σαουθάμπτον-Μπόρνμουθ 2-1
Τη δική της μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού δίνει και η Σαουθάμπτον που κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Μπόρνμουθ με 2-1. Το σκορ άνοιξε για τους “Άγιους” ο Τάντιτς στο 25′, για να ισοφαρίσει στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Κινγκ. Η Σαουθάμπτον όμως το πάλεψε και ο Τάντιτς στο 54′ έκανε το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας στην ομάδα του ελπίδες για παραμονή.
Μπέρνλι-Μπράιτον 0-0
Η Μπέρνλι έχασε την ευκαιρία να φτάσει ακόμα πιο κοντά στην έξοδο στην Ευρώπη, αφού δεν κατάφερε να νικήσει την Μπράιτον. Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες με 0-0 και πλέον η Μπράιτον έχει περιπέτειες για την παραμονή της στην Premier League.