Στο 1-1 έμεινε η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην εκπληκτική Μπέρνλι του Σον Ντάικ, «πετώντας» έτσι δύο βαθμούς σε μια αναμέτρηση για την 26η αγωνιστική της φετινής Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν εμφανώς καλύτερη από την Μπέρνλι από το ξεκίνημα του αγώνα και έδειξε πως θέλει να… καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Έτσι, κατάφερε να μετουσιώσει την κυριαρχία της σε γκολ, με τον Ντανίλο στο 22ο λεπτό του αγώνα να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, με το 0-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “Πολίτες” θέλησαν να βρουν και ένα δεύτερο γκολ που θα “κλείδωνε” την νίκη τους απέναντι στην ομάδα του Σον Ντάικ. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη, με τους γηπεδούχους να είναι τελικά αυτοί που πέτυχαν γκολ. Συγκεκριμένα στο 82′ ο Γκούντμουντσον νίκησε από κοντά τον Έντερσον, κάνοντας το 1-1 και πήρε πανάξια τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στους πρωτοπόρους του αγγλικού πρωταθλήματος.