Η Άστον Βίλα πέρασε με το εμφατικό 3-0 από την έδρα της Άρσεναλ (ακυρώθηκε και τέρμα της με χρήση VAR) και έφτασε στο -3 από την κορυφή.

Μετά τις δύο συνεχόμενες… σφαλιάρες η Άστον Βίλα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με εμφατικό τρόπο. Η ομάδα του Νταν Σμιθ, με πρωταγωνιστή τον Όλε Ουάτκινς έριξε τρία στην Άρσεναλ μέσα στο Emirates και την άφησε 11η.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Μπερτ Λένο είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του από… οβίδα του ΜακΓκίνις, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Η Βίλα δεν έριξε τον ρυθμό της και πήρε προβάδισμα με αυτογκόλ του Σακά στο 25′.

Στην επανάληψη οι «Χωριάτες» έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο, με τον Ουάτκινς μέσα σε τρία λεπτά (72′,75′) μετά από ασίστ των Μπάρκλεϊ και Γκρίλις, να γράφει το 3-0 και να φτάνει τα έξι τέρματα σε επτά ματς και να οδηγεί την Βίλα.

Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Λένο, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Μπεγιερίν, Παρτέι (46′ Θεμπάγιος), Ελνένι, Σάκα, Γουίλιαν (65′ Πεπέ), Λακαζέτ (65′ Νκέτια), Ομπαμεγιάνγκ

Άστον Βίλα (Ντιν Σμιθ): Μαρτίνες, Κας, Κονσά, Μινγκς, Τάργκετ, Λουίς, ΜακΓκίν, Τρεζεγκέ (88′ Ελ-Γκάζι), Μπάρκλεϊ, Γκρίλις, Γουότκινς.