Η Άρσεναλ επέστρεψε στις άσχημες εμφανίσεις, αλλά επικράτησε με 2-1 της Γουέστ Χαμ χάρις την χρυσή αλλαγή του Αρτέτα, Ενκετιά, και έκανε το 2/2 πριν το ντέρμπι με την Λίβερπουλ.

Η διαφορά ανάμεσα στις μεγάλες ομάδες που κάνουν πρωταθλητισμό και στις υπόλοιπες είναι πως οι πρώτες βρίσκουν τρόπο να κερδίσουν ακόμα και στην κακή τους μέρα. Ο Μικέλ Αρτέτα έχει πολλούς λόγους για προβληματισμό από την εμφάνιση, όμως είναι καλύτερο να προβληματίζεσαι μετά από νίκες, παρά μετά από γκέλες.

Σε όλο το παιχνίδι η Άρσεναλ έμοιαζε βραχυκυκλωμένη. Άλλωστε, έκανε μόνο δύο τελικές προς την αντίπαλη εστία. Αμφότερες όμως κατέληξαν στα δίχτυα και χάρη σε ένα γκολ του Ενκέτια στο 86ο λεπτό οι κανονιέρηδες πήραν ένα ματς (2-1 την Γουέστ Χαμ), που ήταν πιο κοντά να χαθεί παρά να κερδηθεί!

Τα σφυριά βρήκαν τρόπο να περιορίσουν την ομάδα του Αρτέτα που παρότι έμεινε μακριά από τις καλές φάσεις, βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ με το 50ό γκολ του Λακαζέτ με τα χρώματα της (25’, 1-0).

Ωστόσο, πέραν τούτου ουδέν. Η Γουέστ Χαμ ισοφάρισε πριν βγει το ημίχρονο με τον Αντόνιο (45’, 1-1), είχε δοκάρι με τον ίδιο παίκτη (67’) και έμοιαζε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς.

Ωστόσο, ο Μικέλ Αρτέτα με τις αλλαγές του γύρισε την κατάσταση. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Σακά με φοβερή κάθετη βρήκε τον Θεμπάγιος, εκείνος σέρβιρε στον Ενκέτια και η χρυσή αλλαγή της Άρσεναλ, με προβολή έκανε το 2-1 (86’) κόντρα στην ροή του ματς, διατηρώντας το απόλυτο για την ομάδα του.