Συνεχίζει να ελπίζει σε μία θέση που οδηγεί στο Europa League η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Γουέστ Μπρομ με σκορ 3-1, ενώ η ομάδα του Σαμ Άλαρνταϊς έπεσε και μαθηματικά στην Championship.

Στο κυνήγι μιας θέσης που θα την βγάλει στο Europa League παραμένει η Άρσεναλ, μετά τη νίκη κόντρα στην Γουέστ Μπρομ με σκορ 3-1. Οι Gunners με το σημερινό τρίποντο βρέθηκαν ξανά 4 βαθμούς πίσω από την Τότεναμ, που βρίσκεται στην 7η θέση, εκμεταλλευόμενη την ήττα της συμπολίτισσας από την Λιντς (3-1). Από την άλλη πλευρά, οι Baggies, έπεσαν και μαθηματικά πλέον κατηγορία και την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται στη Championship.

Η Άρσεναλ ξεκίνησε δυναμικά το ματς και έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 6ο λεπτό, όταν ο Νικολά Πεπέ αστόχησε απο πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 13΄ η Γουέστ Μπρομ απάντησε στις ευκαιρίες, με τον Ματέους Περέιρα να επιχειρεί ένα σουτ, το οποίο όμως έφυγε άουτ.

Τελικά, στο 30΄ η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κατάφερε να βρει δίχτυα και να πάρει το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, ο Έμιλ Σμιθ-Ρόου βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή, σούταρε και νίκησε τον Τζόνστοουν για το 1-0. Κάπου εκεί, δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το πρώτο γκολ και ο Πεπέ με ένα απίθανο σουτ έκανε το 2-0 και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 35ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, οι «κανονιέρηδες» συνέχισαν να πιέζουν και για τρίτο τέρμα, όμως αντί να γίνει αυτό, η ομάδα του Σαμ Άλαρνταϊς κατάφερε να μειώσει. Στο 67ο λεπτό, ο Ματέους Περέιρα με ένα πολύ όμορφο γκολ έκανε το 2-1, ωστόσο, στο 90′ ο Γουίλιαν με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.