Η Άρσεναλ παραπαίει, αδυνατεί να ελέγξει παιχνίδι και η Γουλβς το εκμεταλλεύτηκε, για να φύγει με το διπλό από το Βόρειο Λονδίνο μετά από 41 ολόκληρα χρόνια (2-1).

Νίκη ξανά εκτός έδρας μετά από 41 χρόνια πήρε η Γουλβς κόντρα στην Άρσεναλ, με τους «λύκους» να επικρατούν με 2-1, αν και έχασαν στην αρχή της αναμέτρησης τον κύριο εκφραστή των επιθέσεών της, Ραούλ Χιμένες.

Το παιχνίδι δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τη Γουλβς, καθώς ο Χιμένες υπέστη έναν σοκαριστικό τραυματισμό (4΄), με τον Μεξικάνο να χτυπάει στο κεφάλι με τον Νταβίντ Λουίζ και να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο έπειτα από 10΄στο έδαφος με φορείο και στη θέση του να περνάει ο νεαρός Φάμπιο Σίλβα.

Μπορεί οι παίκτες του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο να έμειναν μουδιασμένοι για λίγα λεπτά, ωστόσο κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ στο 27΄ με τον Πέδρο Νέτο να παίρνει το ριμπάουντ από μια κεφαλιά του Ντεντοκέρ που κατέληξε στο δοκάρι και από κοντά έκανε το 1-0. Η απάντηση της Άρσεναλ ήταν αρκετά άμεση, φτάνοντας στην ισοφάριση με τον Γκάμπριελ Μαγκαλιάες να παίρνει μια καρφωτή κεφαλιά, από σέντρα του Γουίλιαν και να νικάει τον Ρουί Πατρίσιο στο 30ο λεπτό.

Οι «λύκοι» κατάφεραν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 42΄, με τον Ντάνιελ Ποντένσε να πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ, με τον Πορτογάλο να παίρνει τη μπάλα από μία ασταθή απόκρουση του Λένο σε σουτ του Νέτο, να περνάει εντυπωσιακά τον Γκάμπριελ μέσα στην περιοχή και να διαμορφώνει το τελικό όπως αποδείχθηκε 2-1.

Οι «κανονιέρηδες» στο δεύτερο μέρος είχαν κάποιες ευκαιρίες να σκοράρουν, αρχικά στο 52ο λεπτό με τον Γουίλιαν να εκτελεί ένα φάουλ σε πολύ καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 74΄ η μπάλα έφτασε στον Νέλσον στο δεύτερο δοκάρι, αυτός έκανε το κοντρόλ και εκτέλεσε, χωρίς ωστόσο να βρει επίσης τέρμα. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είχε μια ακόμη ευκαιρία με κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ, όμως ούτε τότε κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.