Η Άρσεναλ διέλυσε με 5-0 την Κρίσταλ Πάλας στην 21η αγωνιστική της Premier League κι επέστρεψε εμφατικά στις νίκες μετά από σχεδόν έναν μήνα, πιάνοντας τη Σίτι και μειώνοντας στους δύο βαθμούς από τη Λίβερπουλ.

Η Άρσεναλ ξέσπασε κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας και με 5-0 πήρε μία μεγάλη νίκη στο Έμιρεϊτς για την 21η αγωνιστική της Premier League, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από περίπου έναν μήνα.

Οι κανονιέρηδες είχαν να σημειώσουν νίκη από τις 17 Δεκεμβρίου απέναντι στην Μπράιτον, έτσι το απόγευμα του Σαββάτου (20/1) επανήλθαν στα καλά αποτελέσματα, έπιασαν τη Σίτι με 43 βαθμούς και μείωσαν από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ σε δύο βαθμούς (από ένα ματς λιγότερο Σίτι και Λίβερπουλ).

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα επέβαλε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον ρυθμό της, με τον Γκάμπριελ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 11′. Ο Βραζιλιάνος πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ και νίκησε τον Χέντερσον για το 1-0.

Λίγο έλειψε στο 33′ να ισοφαρίσει η Κρίσταλ Πάλας, όμως ο Ράγια διόρθωσε το λάθος του που παραλίγο να στοιχίσει στην Άρσεναλ.

Στην προσπάθειά του να απομακρύνει γρήγορα, έστειλε την μπάλα πάνω στον Λέρμα, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας των κανονιέρηδων απέκρουσε δύσκολα, κρατώντας το προβάδισμα της ομάδας του.

Τέσσερα λεπτά μετά οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ ξανά από κόρνερ. Η έξοδος του Χέντερσον ήταν άστοχη, με τον Γκάμπριελ να πιάνει την κεφαλιά, κι η μπάλα να βρίσκει στον Χέντερσον και να καταλήγει στην εστία του.

Η φάση ελέγχθηκε στο VAR για το αν ο Γουάιτ που ήταν μπροστά από τον Χέντερσον τον επηρέαζε, με τον διαιτητή να μετρά κανονικά το γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Τροσάρ έγραψε το 3-0 μετά από ωραία αντεπίθεση της Άρσεναλ. Ο Ράγια έδωσε γρήγορα στον Ζεσούς, εκείνος ανέβηκε, μοίρασε αριστερά στον Τροσάρ, ο οποίος προσποιήθηκε και με σουτ νίκησε τον Χέντερσον για το 3-0.

Η Άρσεναλ όμως δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της κουβέντα. Μέσα σε δύο λεπτά στις καθυστερήσεις ο Μαρτινέλι με γκολ στο 90+4′ και στο 90+6′ έγραψε το τελικό 5-0.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ (81′ Κίβιορ), Ζιντσένκο, Έντεγκααρντ, Ράις (73′ Ζορζίνιο), Χάβερτς (69′ Σμιθ Ρόου), Σακά, Ζεσούς (81′ Ενκετιά), Τροσάρ (69′ Μαρτινέλι).

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Χέντερσον, Κλάιν (76′ Αμαντά), Άντερσεν, Γκουέι (87′ Τόμκινς), Μίτσελ, Λέρμα, Ρίτσαρντς, Χιουζ (68′ Όζο), Έζε, Ματετά, Σλουπ (76′ Φράνσα).