Με τον Ομπαμεγιάνγκ να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Άρσεναλ επιβλήθηκε της Λιντς στο Emirates (4-2) και την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Αγάπη μόνο για τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος έβαλε 3 γκολ στην ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα και έγινε μόλις ο 9ος της 10ετίας με 200+ γκολ στα 5 μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης. Επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από δύο σερί ήττες [Γουλβς, Αστον Βίλα] οι Gunners, που πλέον βρίσκονται στο Νο10 της Premier League.

Ο Γκαμπονέζος ξεκίνησε το απόγευμα κάνοντας γούρικο το 13ο λεπτό με ωραία κίνηση και σουτ μέσα από την περιοχή και στο 41’ ύστερα από γκάφα του keeper της Λιντς, Μεσλιέ, που έχασε την μπάλα και έκανε πέναλτι στον Σακά, έγραψε το 2-0 από τη βούλα. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Μπεγιερίν να σκοράρει με σουτ στην κλειστή γωνία ύστερα από πάσα του Θεμπάγιος για το 3-0.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης (47’) ο Σμιθ Ρόου έφυγε από αριστερά και έσκαψε γλυκά για τον Ομπαμεγιάνγκ που με κεφαλιά ολοκλήρωσε το χατ-τρικ (4-0) για να πάρει σειρά στο σκοράρισμα η Λιντς. Στο 56’ ο Στρούικ με κεφαλιά έκανε το 4-1 και στο 69’ ο Ελντερ Κόστα με πλασέ από κοντά μείωσε ακόμα περισσότερο. Το 4-2 διατηρήθηκε τελικά μέχρι το φινάλε αφού στο 76’ ο Ομπαμεγιάνγκ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.