Η Λίβερπουλ άργησε για ένα ημίχρονο, όμως η είσοδος του Ζότα ήταν άκρως καθοριστική, καθώς με δύο δικά του γκολ, επικράτησε με 3-0 της απογοητευτικής Άρσεναλ.

Μετά την ήττα της Τσέλσι από την Γουέστ Μπρομ, οι “κόκκινοι” χρειάζονταν τη νίκη για να μείνουν κοντά στην τετράδα και να συνεχίσουν να ελπίζουν πως μπορεί να ανατραπεί η κατάσταση στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ κακοί, δεν μπόρεσαν να παράξουν ποδόσφαιρο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και έμειναν να περιμένουν πίσω, μέχρι να έρθει η πανωλεθρία.

Αγώνας:

Ένα ζευγάρι που μας έχει χαρίσει πολλές όμορφες στιγμές και έχει κρίνει τίτλους, ενώ είναι το δεύτερο match up στην Premier League με τα περισσότερα γκολ, πίσω μόνο από το Άρσεναλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Πολλά τα προβλήματα του Αρτέτα, που αναγκάστηκε να αφήσει λόγω διαφόρων προβλημάτων έξω τους Σακά, Σμιθ Ρόου, Τσάκα και Λουίζ, με τις θέσεις τους να παίρνουν Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ, Θεμπάγιος και Γκάμπριελ.

Ο Κλοπ δεν αντιμετώπισε νέα προβλήματα με τη λήξη της διακοπής των εθνικών, έχοντας διαθέσιμους όσους είχε και πριν από αυτή.

Κάθε αρχή και δύσκολη που λένε. Και οι δύο ομάδες αποτύπωσαν την βαθμολογική τους θέση στο ξεκίνημα, μεταξύ του 9ου και του 7ου.

Πολύ νευρικό παιχνίδι και από τους δύο, που πουλούσαν εύκολα την μπάλα και αρκέστηκαν σε πάσες πίσω από το κέντρο.

Ένα μακρινό σουτ του Μίλνερ που δεν ανησύχησε τον Λένο ήταν η μόνη προσπάθεια στο πρώτο τέταρτο, αποτυπώνοντας την εικόνα του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να κυριαρχούν όσο περνούσε η ώρα, πιέζοντας πολύ ψηλά και κερδίζοντας συνεχώς μπάλες, με τους “Κανονιέρηδες” να μην μπορούν να αλλάξουν δεύτερη πάσα.

Ο Μανέ θέλησε να φτιάξει το γκολ για τον Σαλάχ σε μία αντεπίθεση στο 29′, όμως η επέμβαση του Γκάμπριελ ήταν καθοριστική, πριν ο Αιγύπτιος βρεθεί σε τετ α τετ.

Η μόνη κατεβασιά των Λονδρέζων δημιούργησε φάση, με τον Ομπαμεγιάνγκ να κινείται έξυπνα στον χώρο και να βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον Πεπέ, με την κεφαλιά του να μην αποτελεί πρόβλημα για τον Άλισον. Φάση που εν τέλει δεν κατοχυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Στο 35′ ο Μίλνερ σπατάλησε την σπουδαιότερη ευκαιρία του πρώτου μέρους, όταν και είχε όλο το χώρο και το χρόνο για να εκτελέσει εντός περιοχής, με την αντίπαλη άμυνα εξουδετερωμένη, όμως το πλασέ του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Λένο.

Το χειρότερο νέο ήρθε στο 44′ για τον Αρτέτα, που είδε τον Τίρνεϊ να μένει κάτω με πρόβλημα και να γίνεται αναγκαστική αλλαγή. Πιθανότατα, ακόμα μία απώλεια ενόψει Σλάβιας Πράγας.

Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε ένα πολύ κακό 45λεπτο, με ελάχιστες ευκαιρίες, που δημιούργησε κυρίως η Λίβερπουλ, που ήταν η ομάδα που ήθελε να παράγει ποδόσφαιρο, αλλά οι αδυναμίες της φάνηκαν ξανά.

Το μοτίβο δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Άρσεναλ να παραμένει κλεισμένη στα καρέ της και απλά να περιμένει πίσω, ελπίζοντας σε μία αντεπίθεση.

Ο Σαλάχ είχε την ευκαιρία να απειλήσει μέσα από την περιοχή από ωραία σέντρα του Άρνολντ, όμως έκανε καθυστερημένη επαφή και πρόλαβαν να τον κλείσουν.

Ήρθε και η πρώτη τελική των γηπεδούχων στο 61′, με τον Ομπαμεγιάνγκ να βρίσκει στη κίνηση μέσα στην περιοχή τον Σέντρικ, αλλά το σουτ από πλάγια θέση δεν έβαλε δύσκολα στον Άλισον.

Ο Ζότα πέρασε ως αλλαγή στο 60′ και χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να βρει δίχτυα. Ο Άρνολντ έκανε μία θαυμάσια σέντρα και ο Πορτογάλος, πηδώντας ψηλότερα από Χόλντινγκ και Τσέιμπερς, πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ. Ο Λένο βρήκε την μπάλα αλλά τον πήρε μέσα.

Αυτό το γκολ ήταν αρκετό για να δώσει φτερά στα πόδια των παικτών του Κλοπ, που μέσα σε πέντε λεπτά καθάρισαν την υπόθεση νίκη με τον Σαλάχ.

Από μία κάθετη του Φαμπίνιο, ο Αιγύπτιος έφυγε στην αντεπίθεση, ο Γκάμπριελ τον πρόλαβε σε πρώτο χρόνο, όμως διατήρησε την κατοχή και πλάσαρε υποδειγματικά τον Λένο για το 0-2.

Ήρθε και το τρίτο γκολ στο 82′ να βάλει ταφόπλακα, με τον Ζότα να σκοράρει ξανά και να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του σε ακόμα μία νίκη.

Ο Γκάμπριελ πούλησε την μπάλα για να κερδίσει ο Άρνολντ, από εκεί μέσω του Σαλάχ στρώθηκε στον Ζότα, που κόντεψε να μπει με αυτή στα δίχτυα, αποδεικνύοντας το πάθος του.

Ο Μανέ άγγιξε το 4-0, όμως η κεφαλιά του από εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ πέρασε λίγο έξω, ενώ κοντά έφτασε και στην τελευταία φάση του αγώνα, για να προλάβει να βγει ο Λένο και να αποφύγει τα χειρότερα.

Κίτρινες: Ζότα (73′), Γκάμπριελ (90+1′)

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Τίρνεϊ (45+1′ Σέντρικ), Γκάμπριελ, Χόλντινγκ, Τσέιμπερς, Θεμπάγιος (58′ Ελνένι), Παρτέι, Ομπαμεγιάνγκ (77′ Μαρτινέλι), Όντεγκααρντ, Πεπέ, Λακαζέτ

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον (60′ Ζότα), Καμπάκ (84′ Γουίλιαμς), Φίλιπς, Άρνολντ, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Αλκάνταρα, Μανέ, Φιρμίνο (78′ Βαϊνάλντουμ), Σαλάχ