Η Άρσεναλ πάτησε την Νιούκαστλ, την φιλοδώρησε μόνο με δυο γκολ και πέτυχε άνετα το 3/3 στο Emirates.

Παρά την βαριά ήττα στο Άνφιλντ η Άρσεναλ δε συνάντησε πρόβλημα απέναντι στη Νιουκάστλ και πήρε την 4η νίκη της σε πέντε παιχνίδια. Αντίθετα παρά την αλλαγή στην τεχνική της ηγεσία, η πιο πλούσια ομάδα στον κόσμο βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας με 6 βαθμούς.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πάρα πολλές ευκαιρίες, ωστόσο οι δύο ομάδες έφτασαν μία ανάσα από το γκολ. Στο 30ο λεπτό ο Τζο Σέλβι με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, ανάγκασε τον Ράμσντεϊλ να να διώξει εντυπωσιακά με τη βοήθεια του δοκαριού, ενώ πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ομπαμεγιάνγκ έχασε απίθανη ευκαιρία καθώς μετά από απόκρουση του Ντουμπράβκα μόνος του απέναντι στο τέρμα πλάσαρε στο κάθετο δοκάρι με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι «κανονιέρηδες» έδειξαν ότι παρά το κακό ξεκίνημα και την βαριά ήττα την προηγούμενη βδομάδα, φέτος θα διεκδικήσουν μια θέση στην πρώτη τετράδα.

Μέσα σε δέκα λεπτά (56′-66′) η Άρσεναλ πέτυχε δύο τέρματα και «καθάρισε» την αναμέτρηση. Οι Σμιθ Ρόουβ, Ταβάρες και Σακά έκρυψαν τη μπάλα και ο Άγγλος εξτρέμ την έστειλε στα δίχτυα του Ντουμπράβκα για το 1-0. Ο νεαρός Βραζιλιάνος, Μαρτινέλι, με το που μπήκε στην αναμέτρηση πέτυχε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων με ωραίο σουτ στην κίνηση έπειτα από υπέροχη λόμπα του Τομιγιάσου.