Η Έβερτον μπορεί να χρειάστηκε έξι λεπτά για να σκοράρει τρεις φορές και να επικρατήσει της Μπέρνλι, όμως η Άστον Βίλα την πλήρωσε με περίπου το ίδιο “νόμισμα”, καθώς σκόραρε, επίσης, τρεις φορές σε δέκα λεπτά, για να επικρατήσει με 3-0.

Ήταν δίκαιο, έγινε πράξη. Η Άστον Βίλα ήταν ανώτερη και με ρεσιτάλ δέκα λεπτών πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στην Έβερτον εντός έδρας και ανέβηκε στην 10η θέση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις μία τελική στον στόχο, αυτή του Ροντόν στο 5ο λεπτό, και τους αμυντικούς της Βίλα να διώχνουν πάνω στην γραμμή.

Έτσι οι γηπεδούχοι πήραν ουσιαστικά τον έλεγχο της αναμέτρησης και απέναντι στην αήττητη Έβερτον, θύμησαν κάτι από πέρσι όταν και ο Τζακ Γκρίλις έκανε… μαγικά στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μπέιλι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 61ο λεπτό και μόλις στο 66′ η ομάδα του Ντιν Σμιθ άνοιξε το σκορ. Την αρχή έκανε ο Κας που με πολύ ωραία προσπάθεια και κεραυνό μέσα από την περιοχή, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μπέγκοβιτς.

Το Villa Park πήρε… φωτία το ίδιο και ο Τζαμαϊκανός μεσοεπιθετικός της Βίλα. Στο 68′ με απευθείας κόρνερ και την βοήθεια του Ντιν (στον οποίο χρώθηκε αυτογκόλ) οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0, ενώ στο 76ο λεπτό ο Μπέιλι με τρομερή κούρσα πέτυχε το τέρμα που έψαχνε από την είσοδό του στο ματς έγραψε το τελικό 3-0 και υπέγραψε την πρώτη ήττα της ομάδας του Ράφα Μπενίτεθ στη σεζόν.