Η Άστον Βίλα πήρε με το στανιό την νίκη στην πρεμιέρα της στο αγγλικό πρωτάθλημα κόντρα στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (1-0) ξεκινώντας με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις. Με 10 παίκτες από το 12′ οι φιλοξενούμενοι που έχασαν και πέναλτι.

Η αναμέτρηση για την Βίλα άρχισε με τον καλύτερο τρόπο καθώς η Σέφιλντ έμεινε νωρίς με 10 παίκτες καθώς στο 12ο λεπτό ο Έγκαν είδε απευθείας κόκκινη για κράτημα εκτός περιοχής, ωστόσο οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν τον εξαιρετικό Μαρτίνεζ που απέκρουσε πέναλτι στο 34′ για να κρατήσουν το μηδέν μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα Νταν Σμιθ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και μετά από ασίστ του Μινγκς (ανανέωσε σήμερα το συμβόλαιό του), ο Κόνσα με κεφαλιά νίκησε τον Ράμσντειλ για το 1-0. Η Σέφιλντ προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από το Villa Park και έτσι άρχισε με το μηδέν στα δύο τη σεζόν.