Η Τσέλσι μπορεί να γλίτωσε την προηγούμενη αγωνιστική την ήττα από την Νιουκάστλ, αυτή τη φορά όμως δεν είχε λύση και ηττήθηκε από τη Γουέστ Χαμ με 1-0, για την 16η αγωνιστική της Premier League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την Γουέστ Χαμ, αφού μόλις στο 6′ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Μάρκο Αρναούτοβιτς να βρίσκει δίχτυα και να γράφει το 1-0 για την Γουέστ Χαμ. Η Τσέλσι για ακόμα ένα παιχνίδι βρέθηκε πίσω στο σκορ και έψαχνε να βρει τον τρόπο να ισοφαρίσει. Η Γουέστ Χαμ υποχώρησε στο γήπεδο και οι “μπλε” δεν έβρισκαν χώρους για να διασπάσουν την άμυνα της ομάδας του Ντέιβιντ Μόγιες. Έτσι, το ημίχρονο έληξε με την Γουέστ Χαμ μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι έψαξε να βρει τον τρόπο να “γυρίσει” το ματς, ή έστω να ισοφαρίσει. Ωστόσο, παρά το γεγονός πως προσπάθησε, δεν κατάφερε να βρει κάποιο γκολ κι έτσι το παιχνίδι έληξε 1-0, με την Γουέστ Χαμ να παίρνει μία τεράστια νίκη και την Τσέλσι να χάνει τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς.