Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας πήραν οι Τσέλσι και Λέστερ απέναντι σε Χαλ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ αντίστοιχα.

Τσέλσι-Χαλ 4-0

Στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού καθάρισε την υπόθεση πρόκριση η Τσέλσι, με πρωταγωνιστή τον Γουίλιαν.

Ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ για τους «μπλε» στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Πέδρο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 27΄. Ο Βραζιλιάνος ξαναπήρε το όπλο του πέντε λεπτά αργότερα κάνοντας το 3-0, ενώ το παρθενικό του γκολ στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της Τσέλσι πέτυχε ο Ζιρού, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Λέστερ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0

Αν και δύσκολα, η Λέστερ κατάφερε να περάσει στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, νικώντας με 1-0 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Βάρντι στο 66ο λεπτό με κεφαλιά, ύστερα από συνεργασία με τον Μαχρέζ.