Η Γουλβς έκανε το τέλειο παιχνίδι στο Etihad, ξεμπρόστιασε την Μάντσεστερ Σίτι και με το απίστευτο 0-2 φέρνει την Λίβερπουλ στο +8 μόνη στην κορυφή της Premier League!

Είναι ο κακός της δαίμονας. Πέρσι την κράτησε στο 1-1. Πρόπερσι χρειάστηκαν τα πέναλτι ώστε η Μάντσεστερ Σίτι να περάσει στον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ. Ακόμα και σε ένα καλοκαιρινό φιλικό στην Ασία, η Γουλβς κράτησε το 0-0 και πήρε το τρόπαιο στα πέναλτι! Με έναν περίεργο, ανεξήγητο τρόπο, η Γουλβς πάντα δυσκολεύει την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, όμως αυτή τη φορά ξεπέρασε τον εαυτό της!

Όχι μόνο την μπλόκαρε, όχι μόνο κατάφερε να μη δεχθεί τον καταιγισμό τελικών που τρώνε όλοι οι καλεσμένοι στο Etihad, αλλά την κέρδισε κιόλας με το απίστευτο 0-2!

Η Λίβερπουλ βρίσκεται πια στο +8 από τους πρωταθλητές Αγγλίας και πλέον ο δρόμος προς τον τίτλο είναι όλο ευθεία, χωρίς εμπόδια μπροστά!

Οι λύκοι εφάρμοσαν το τέλειο αμυντικό πλάνο ήταν λες και ήξεραν την επόμενη κίνηση των πολιτών. Στο πρώτο μέρος η Γουλβς ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες, με την απόδοση των πολιτών να μην βελτιώνεται όσο περνούσε ο χρόνος.

Ο Σίλβα είχε διπλή μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ (67’, 68’), όμως το άγχος άρχισε να πνίγει τους παίκτες των πολιτών που ήταν φανερό ότι δεν ήταν στην μέρα τους. Η Γουλβς έπαιζε με θάρρος και στο 80ό λεπτό επιβραβεύτηκε. Ο Ραούλ Χιμένες σε κόντρα επίθεση τράβηξε όλη την άμυνα πάνω του, σέρβιρε στον Τραορέ κι εκείνος έκανε το 0-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης έφυγε μόνος απέναντι στον Έντερσον και με ψύχραιμο τρόπο ολοκλήρωσε την μεγαλύτερη έκπληξη της φετινής περιόδου (0-2).