Η Λέστερ πήρε μία τεράστια νίκη μέσα στην έδρα της Μπράιτον και σκαρφάλωσε στην 2η θέση της Premier League.

Η Μπράιτον ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο 10ο λεπτό με γκολ του Άνταμ Λαλάνα, δείχνοντας ικανή για την νίκη. Η Λέστερ χρειάστηκε λίγο χρόνο για να συνέλθει από το… σοκ, ώστε να μπορέσει αν ισορροπήσει τον αγώνα και να μπορέσει να φανεί απειλητική.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ουσιαστικά και είχαν τον έλεγχο στο δεύτερο μέρος, όταν αρχικά ισοφάρισαν με τον Ιχεανάτσο στο 62ο λεπτό. Η Λέστερ πίεσε για την νίκη και το «χρυσό» γκολ ήρθε στο 87ο λεπτό από τον Αμαρτέι ο οποίος έκανε το 1-2, μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Μπράιτον, Σάντσες.

Ένα λεπτό νωρίτερα, στο 86ο ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για την Λέστερ σε ανατροπή του Βάρντι αλλά το VAR άλλαξε την απόφαση.

Η Λέστερ ανέβηκε στην 2η θέση με 53 βαθμούς, δύο πάνω από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και 12 πίσω από την Σίτι.