Η Τσέλσι θα μπορούσε εύκολα σήμερα να έχει κερδίσει το ματς και τους πολύτιμους βαθμούς κόντρα στη Λέστερ, όμως το 0-0 θα την κρατήσει πίσω από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ενώ πλέον η Λίβερπουλ θα έχει την ευκαιρία να την ισοβαθμίσει.

Οι “αλεπούδες” ξεκίνησαν πολύ δυναμικά το παιχνίδι και μάλιστα ήδη στα πρώτα λεπτά είχαν καλές ευκαιρίες. Στο 8΄ ο Οκαζάκι και στο επόμενο δίλεπτο ο Βάρντι έχασαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, ενώ στο 11′ ο Κουρτουά με εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Ν’Ντιντί κράτησε το μηδέν. Το ματς είχε καλό ρυθμό με τη Λέστερ να πιέζει ψηλά και αναγκάζει τους γηπεδούχους να υποπέφτουν σε λάθη. Το σκηνικό στην επανάληψη δεν άλλαξε. Ο Μαχρέζ δυο φορές βρέθηκε κοντά στο γκολ, τη μια… εκβίασε να πάρει πέναλτι, ενώ την άλλη είδε το σουτ να περνά μόλις άουτ. Ωστόσο, η κόκκινη κάρτα του Τσίλγουελ ανάγκασε τις “αλεπούδες” να οπισθοχωρήσουν. Οι Λονδρέζοι ανέβασαν ρυθμό με τους Πέδρο, Γουίλιαν στο ματς να πιέζουν αλλά χωρίς ουσία και αποτέλεσμα. Το σουτ του Καντέ δεν βρήκε στόχο, ούτε και του Μπακαγιόκο. Η Λέστερ ήταν εξαιρετικά τοποθετημένη και κράτησε εύκολα το μηδέν.