Η 14η Κρίσταλ Πάλας, υποδέχτηκε την 16η Νιούκαστλ, σε ένα ματς με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον και με τις δύο ομάδες να καίγονται για τη νίκη.

Η Νιουκάστλ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να μπορεί να βρει από νωρίς το δρόμο προς τα δίχτυα. Το κατάφερε όμως στο 22ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Κένεντι εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντιαμέ από κοντά έκανε το 0-1 για την ομάδα του. Η Κρίσταλ Πάλας δεν μπόρεσε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνο και η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 55΄με τον πρώην μέσο του Ολυμπιακού, Λούκα Μιλιβόγιεβιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν η μόνη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και πέταξαν δύο βαθμούς που μπορούσαν να είχαν πάρει…