Ισόπαλη αναδείχθηκε η Άρσεναλ στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας (1-1), σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις και αρκετά νευρά, το οποίο είχε και αποβολή για τους φιλοξενούμενους, γεγονός που κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο της ευρωπαϊκής εξόδου.

Η Άρσεναλ για άλλη μια εβδομάδα απέδειξε πόσο ασταθής ομάδα είναι. Μια εβδομάδα νωρίτερα κέρδισε την Γιουνάιτεντ και μόλις μια εβδομάδα μετά αναδεικνύεται ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και παρότι προηγήθηκαν με τον Ομπαμεγιάνγκ δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη.  Συγκεκριμένα, ο επιθετικός της Άρσεναλ σκόραρε στο 12ο λεπτό, μετά από πάσα του Λακαζέτ.

Μάλιστα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρχε άλλη μεγάλη φάση στον αγώνα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Κρίσταλ Πάλας έφερε το ματς στα ίσα με γκολ του Αγιού στο 54΄. Μόλις 13 λεπτά αργότερα η Άρσεναλ έμεινε και με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής Ομπαμεγιάνγκ.