Λέστερ και Χάντερσφιλντ αναμετρήθηκαν την πρώτη ημέρα του νέου έτους με τις δύο ομάδες να θέλουν να ξεκινήσουν τη χρονιά με το… δεξί και να επιστρέψουν στα θετικά. Τελικά, σε ένα φανταστικό δεύτερο ημίχρονο η Λέστερ κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 τελικό σκορ.

Σε πολύ χαμηλούς ρυθμούς ολοκληρώθηκε το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες τις φάσεις να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του… ενός χεριού. Το πρώτο μέρος δεν είχε και ιδιαίτερο θέαμα με την Λέστερ να δείχνει λίγο παραπάνω επιθετικότητα προς το τέλος του πρώτου 45λεπτου αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Μετά την ανάπαυλα όμως ήταν σαν να έβλεπε κανείς άλλο παιχνίδι. Η Λέστερ μπήκε πολύ πιο δυναμικά και ανέβασε τους ρυθμούς. Έτσι δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ στο 53’ όταν ο Μαχρέζ σούταρε με το αριστερό από την αντίθετη γωνία και πέτυχε δύσκολο τέρμα για το 1-0. Το προβάδισμα αυτό έδωσε άλλον.. αέρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι σκόραραν και πάλι σύντομα στο 60’ με τον Σλιμανι να πιάνει την ασίστ του Μαχρέζ και να «γράφει» το 2-0. Όμως το σκορ δεν ήταν το τελικό αφού στις καθυστερήσεις και στο 92′ ο Άλμπριγκτον έστειλε απευθείας την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.