Η μεταμορφωμένη Γουότφορντ του θαυματουργού Ρανιέρι έκανε τρομερή εμφάνιση και διέλυσε εκτός έδρας με 5-2 την Έβερτον. Γλίτωσε στις καθυστερήσεις η Νιουκάστλ στο Λονδίνο (1-1 με την Πάλας).

Το ξεκίνημα στο Μέρσεϊσαϊντ ήταν συναρπαστικό με την Έβερτον με το καλημέρα να παίρνει προβάδισμα κόντρα στην ομάδα του Ρανιέρι με τον Ντέιβις στο 3ο λεπτό, ωστόσο η χαρά για τους γηπεδούχους δεν κράτησε πολύ, με τον Κινγκ να ισοφαρίζει σε 1-1 εννέα λεπτά μετά.

Μετά το γρήγορο 1-1 οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, αλλά καμία στο στόχο με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να παραμένει στην ισοπαλία. Στην επανάληψη ο Ράφα Μπενίτεθ έριξε στο παιχνίδι τον Ριτσάρλισον και δικαιώθηκε αμέσως. Ο Βραζιλιάνος μετά από τρομερή μπαλιά του Κέιν με κεφαλιά έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 63ο λεπτό. Αλλά…

Αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα περίμεναν τα «Ζαχαρωτά», αυτό γιατί η Γουότφορντ έκανε απίθανα πράγματα στα τελευταία λεπτά και γύρισε με τρομερό τρόπο την αναμέτρηση. Μέσα σε δύο λεπτά Κούτσκα και Κινγκ (78-80′) γύρισαν το παιχνίδι για την ομάδα του Ρανιέρι (2-3). Αλλα οι φιλοξενούμενοι δε σταμάτησαν εκεί καθώς… μύρισαν αίμα και το εκμεταλλεύτηκαν. O Τζόσουαν Κινγκ που δεν πήρε ευκαιρίες στην Έβερτον πέτυχε χατ τρικ κόντρα στην πρώην ομάδα του (86′) με τον Ντένις να διαμορφώνει το τελικό 5-2 στις καθυστερήσεις για την συντριβή της Έβερτον.

Στα άλλα παιχνίδια που γίνονταν εκείνη την ώρα. Η Νιουκάστλ έφυγε με το βαθμό από το Λονδίνο και το Selhust Park αν και τη βοήθησε η τύχη για να… κλέψει τον βαθμό. Η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και είχε τον απόλυτο έλεγχο, μάλιστα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό με τον Μπεντέκε να μην έχει αντίπαλο στον αέρα για το 1-0 των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια οι «καρακάξες» άντεξαν στην πίεση της Πάλας και κατάφεραν να βρουν το γκολ που έψαχναν. Ο Κάλουμ Γουίλσον με εξαιρετικό ψαλιδάκι στο 65ο λεπτό ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους που έχουν να ευχαριστούν το VAR καθώς έφυγαν με το σημαντικό βαθμό από το Λονδίνο, αφού το τέρμα του Μπεντέκε στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε ως φάουλ.

Τέλος Λιντς – Γουλβς και Σαουθάμπτον – Μπέρνλι έμειναν στην ισοπαλία 1-1 και 2-2 αντίστοιχα μοιράστηκαν βαθμούς με την Μπέρνλι να παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού και την ομάδα του Μπιέλσα να βρίσκεται στο +3.