Σαν από μηχανής θεός ο Ριτσάρλισον με γκολ στο τελευταίο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 για την Έβερτον και έδωσε «χρυσό» βαθμό στην ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ κόντρα στην Λέστερ.

Η Έβερτον του Φρανκ Λάμπαρντ αν και βρέθηκε μία ανάσα από μία ήττα που θα την έστελνε αγκαλιά με τον υποβιβασμό, χάρη στον Βραζιλιάνο σταρ της Ριτσάρλισον, πήρε σπουδαία ισοπαλία απέναντι στη Λέστερ. Τα «ζαχαρωτά» έμειναν πίσω στο σκορ με το… καλημέρα, αφού μετά από αδράνεια της άμυνας ο Μπαρνς δε δυσκολεύτηκε να γράψει από κοντά το 0-1 στο 5ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι παρά την πίεση που δέχθηκαν στο πρώτο μέρος, κατάφεραν να παραμείνουν στο παιχνίδι και στο 94′ ‘ηρθε το θαύμα που έψαχναν.

Ο Ριτσάρλισον στα τελευταία δευτερόλεπτα με πλασέ μέσα από την περιοχή κατάφερε να νικήσει τον Σμάιχελ για το τελικό 1-1 στο Goodison Park που φέρνει την Έβερτον 7 αγωνιστικές πριν το τέλος στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στον αγγλικό βορρά η Νιουκάστλ που έκανε το comeback της σεζόν μετά την πρόσληψη του Έντι Χάου, με ένα τρομερό σόλο και υπέροχο τελείωμα από τον Αλμιρόν επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας εντός έδρας με 1-0 και έφτασε στην 11η θέση με 40 βαθμούς στο +3 από τη σημερινή της αντίπαλο που αν και στο δεύτερο μέρος ήταν αρκετά ανώτερη δεν κατάφερε να βρει ποτέ το γκολ της ισοφάρισης.