H Μπέρνλι πήρε διπλό… παραμονής στο Γκούντισον Παρκ, επικράτησε 2-1 της Εβερτον, κάνοντας της έτσι δύσκολο το έργο για τετράδα.

Με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο στο «Γκούντισον Παρκ», η Μπέρνλι κατάφερε να φύγει από το Μέρσεϊσαϊντ με τη νίκη 2-1 και να βρεθεί στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα, η Εβερτον έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στο -2 από την τετράδα. Οι «clarets» με ωραίο σουτ του Γουντ στο 13′ πέτυχαν το 1-0 και στο 24′ με εντυπωσιακό φαλτσαριστό από τον ΜακΝιλ προηγήθηκαν με 2-0!

Ο Ντόμινικ Κάλβερτ – Λιούιν με δυνατή κεφαλιά μείωσε στο 32ο λεπτό για την Εβερτον, αλλά ως εκεί… Στο 37′ ούτε ο διαιτητής ούτε ο VAR είδαν το πέναλτι που έγινε για κόντρα της μπάλας στο χέρι εντός περιοχής! Η Μπέρνλι είχε ακόμα μια μεγάλη φάση, αλλά ο Μι με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι!