Η Έβερτον έκανε ότι περνούσε απ’ το χέρι της, για να χάσει απ’ την Μπρέντφορντ και τα κατάφερε. Με μια επική ανατροπή, οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν με σκορ 3-2 απ’ το  «Γκούντισον Παρκ».

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση του «Γκούντισον Παρκ» και πήρε το προβάδισμα στο 10′, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόρντον, πλασέ του Ριτσάρλισον και… επαφή του Κάλβερτ Λιούιν. Όμως, η κατάσταση δυσκόλεψε για τους γηπεδούχους στο 18′, όταν ο νεαρός Μπράνθγουειτ ανέτρεψε τον Τόνεϊ όντας ο τελευταίος αμυντικός και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 37′ με αυτογκόλ του Κόουλμαν.

Παρ’ όλα αυτά, η Έβερτον κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 45’+1′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριτσάρλισον, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με παίκτη λιγότερο, αλλά μπροστά στο σκορ με 2-1. Στο δεύτερο μέρος η Μπρέντφορντ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 62΄με τον Βισά, ενώ μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Χένρι διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Η Έβερτον ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες, αφού στο 88′ αποβλήθηκε και ο Ροντόν, ο οποίος είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα.

Πλέον, η Έβερτον βρίσκεται στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού και την Μπέρνλι, ενώ έχει να παίξει ακόμα με Κρίσταλ Πάλας (εντός) και Άρσεναλ (εκτός).