Η Έβερτον επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην Φούλαμ, λίγο πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-2, με τον ασταμάτητο Κάλβερτ Λιούιν να βρίσκει δυο φορές τα δίχτυα! Άλλη μια αστεία εκτέλεση πέναλτι από τους Χωριάτες, ανησύχησε τον Αντσελότι ο Λόφτους-Τσικ.

Η Έβερτον έκανε… πάρτι ενός ημιχρόνου απέναντι σε ένα από τα μεγαλύτερα φαβορί για υποβιβασμό τη φετινή σεζόν. Τα «ζαχαρωτά» διασκέδασαν στον αγωνιστικό χώρο ακόμα κι όταν ισοφαρίστηκαν βλέποντας την αντίδραση της αντιπάλου τους. Αρχικά στα 42 δευτερόλεπτα από την έναρξη του αγώνα ο Κάλβερτ – Λιούιν από γύρισμα του Ριτσάρλισον άνοιξε το σκορ από κοντά.

Η Φούλαμ ανέβασε κορμιά στο γήπεδο και από ωραία συνεργασία των Κέιρνι και Ριντ, ο δεύτερος βρήκε δίχτυα με διαγώνιο σουτ στο 15o λεπτό. Το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι με την ποιότητα των παικτών της φρόντισε ώστε οι Λονδρέζοι να μην σηκώσουν ξανά κεφάλι…

Στο 29ο λεπτό από προσπάθεια που ξεκίνησε από δεξιά με τον Ιγουόμπι, η μπάλα έφτασε κεντρικά στον Χάμες, εκείνος άνοιξε αριστερά για τον Ντιν που βρήκε αμέσως τον Κάλβερτ – Λιούιν για το 2-1, ενώ, ο Ντουκουρέ στο 35΄με δυνατή κεφαλιά έπειτα από νέα ωραία συνεργασία των Χάμες και Ντιν με τον Γάλλο να κάνει δεύτερη ασίστ, έγραψε το 3-1.

Η Φούλαμ στο δεύτερο μέρος πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πήρε και την κατοχή της μπάλας ξεπερνώντας το 60% κατά διαστήματα και δικαιώθηκε, αφού κυνήγησε το παιχνίδι και διεκδίκησε τουλάχιστον τον βαθμό! Ξανά, όμως, ήταν… θεατής στο ίδιο έργο, όταν στο 67′ η ομάδα του Πάρκερ κέρδισε πέναλτι και ο Καβαλέιρο γλίστρησε, χτύπησε μεταξύ τους τα πόδια του και έστειλε τη μπάλα άουτ!

Ήταν το δεύτερο διαδοχικό χαμένο πέναλτι για τους «cottagers» μετά την παντελώς αποτυχημένη ραμπόνα του Λούκμαν απέναντι στη Γουέστ Χαμ πριν από μερικές εβδομάδες! Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Λόφτους – Τσικ με πλασέ που κόντραρε μείωσε στο 3-2 για να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, ωστόσο, δεν υπήρξε κάτι περισσότερο πέρα από τον ενθουσιασμό της στιγμής για τη μείωση του σκορ. Η Φούλαμ δεν είχε δυνατότητες και έτσι η Έβερτον δίχως να τρομάξει ιδιαίτερα πήρε όλους τους βαθμούς.