Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κυριάρχησε ολοκληρωτικά επί της Γουότφορντ στο Ολντ Τράφορντ, όμως «ξέχασε» να σκοράρει με αποτέλεσμα να φέρει οδυνηρή ισοπαλία (0-0) που πληγώνει τα όνειρά της για έξοδο στο Champions League.

Η ομάδα του Ραλφ Ράγκνικ έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες και το πλήρωσε καθώς έμεινε στο 0-0 με την Γουότφορντ και πλέον η τετράδα μοιάζει πολύ μακριά, με την Άρσεναλ να έχει 3 παιχνίδια λιγότερα και να βρίσκεται μόλις στο -2.

Η Γιουνάιτεντ στα δέκα τελευταία ματς μετράει μόλις μία ήττα από την Γουλβς, αλλά έχει μαζί με τη σημερινή τέσσερις ισοπαλίες και μπροστά τις ένα… γολγοθά με τρία ντέρμπι στην Premier League και τον επαναληπτικό με την Ατλέτικο.

Το ποσοστό κατοχής για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος ήταν πάνω 60% και είχε 10 ευκαιρίες, ωστόσο τόσο ο Φόστερ αλλά και το δοκάρι του στέρησαν από τους «κόκκινους διαβόλους» το 1-0 σε πολλές περιπτώσεις. Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την είχε ο Κριστιάνο στο 5ο λεπτό μετά από γύρισμα του Μπισάκα αλλά το σουτ του Πορτογάλου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Μέσα σε επτά λεπτά η ομάδα του Ράγκνικ είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες και ένα ακυρωμένο γκολ. Ο αρχηγός σήμερα Μπρούνο, δεν κατάφερε να νικήσει τον Φόστερ σε τετ α τετ, ενώ στο 20ο λεπτό έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ με πλασέ μέσα από την περιοχή, ενώ ο έτερος Πορτογάλος και σούπερ σταρ, Κριστιάνο είδε το VAR να λέει ξανά «όχι» σε γκολ που πέτυχε (16′) για οφσάιντ.

Στην επανάληψη η εικόνα στο Old Trafford ήταν η ίδια, όμως ο Φόστερ όποτε χρειάστηκε ήταν εκει και παρά την ασφυκτική πίεση της Γιουνάιτεντ η 19η Γουότφορντ έφυγε με θετικό αποτέλεσμα από το Μάντσεστερ για πρώτη φορά.

Στα ματς που γίνονταν εκείνη την ώρα στο Μπρέντφορντ και στο Λονδίνο, η Νιουκάστλ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς στο 11ο λεπτό έμειναν με 10 παίκτες οι γηπεδούχοι και μέσα σε έντεκα λεπτά ουσιαστικά καθάρισε το ματς. Οι Ζοέλτον και Γουίλοκ έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους που πλέον βρίσκονται στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού με 4 νίκες στα τελευταία πέντε ματς, ενώ για τους γηπεδούχους ο Κρίστιαν Έριξεν επέστρεψε στη δράση μετά από περίπου εννέα μήνες.

Τέλος η Κρίσταλ Πάλας ήταν άτυχη αφού με αυτογκόλ του αρχηγού της και πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Μιλιβόγιεβιτς (46′), έχασε την ευκαιρία να πάρει το τρίποντο κόντρα στην Μπέρνλι και να κάνει το 2 στα 2 στα τελευταία ματς παρά το γρήγορο γκολ του Σλουπ (9′).