Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αρκετά ανώτερη από την Γουέστ Μπρομ, ωστόσο χρειάστηκε το VAR αλλά και τον Μπρούνο Φερνάντες για να καταφέρει να πάρει τη νίκη (1-0).

Χρειάστηκε να φτάσουμε στα τέλη Νοεμβρίου για να πετύχει η Μάντσεστερ την πρώτη νίκη στο Ολντ Τράφορντ για την Premier League. Οι παίκτες του Σόλσκιερ επικράτησαν 1-0 της Γουέστ Μπρομ και βρέθηκαν στο -7 από την κορυφή. Αρκετή δουλειά από το VAR, όπου έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά, ώστε να πετύχει το γκολ που θα έδιωχνε το άγχος. Μάλιστα, μόλις στο 2ο λεπτό είχε καλή ευκαιρία, αλλά ο Τζόνστον έσωσε στην προσπάθεια του Μαρσιάλ. Η Μάντσεστερ είχε τον έλεγχο, όχι όμως και τον τρόπο να βρει δίχτυα, μιας και στο 16′ πάλι ο γκολκίπερ της Μπρομ νίκησε τον Γάλλο επιθετικό. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 20′ για να κάνει φάση η φιλοξενούμενη ομάδα, αλλά τα αντανακλαστικά του Ντε Χέα ήταν εξαιρετικά στο σουτ του Γκραντ. H Mάντσεστερ προσπαθούσε να βρει λύσεις, αλλά Τζόνστοντ και εξαιρετική αμυντική λειτουργία κράτησαν το μηδέν.

Μόλις μια νίκη μετρούσε στα 13 τελευταία εντός για την PL, όπου στο ημίχρονο ήταν ισόπαλη. Οι παίκτες του Σόλσκιερ αποφάσισαν να βάλουν τέλος σε αυτό το αρνητικό σερί, αν και στη φάση του 46′ τα χρειάστηκαν… Ο Φερνάντες φέρεται να έσπρωξε τον Γκάλαγκερ, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για τη Μπρομ, αλλά με τη βοήθεια του VAR άλλαξε την απόφαση! Η Γιουνάιτεντ πίεσε και στο 53′ ήταν αυτή που κέρδισε πέναλτι έπειτα από χέρι του Αγιάζι. Ο Μπρούνο νικήθηκε από τον Τζόνστον, όμως το VAR έδειξε… επανάληψη, μιας και ο γκολκίπερ της Μπρομ δεν πατούσε όπως έπρεπε στη γραμμή του! Στο 65′ η ομάδα του Μπίλιτς είχε δοκάρι με τον Καλούμ Ρόμπινσον στην τελευταία της ευκαιρία να αποσπάσει κάτι θετικό! Η Γιουνάιτεντ κράτησε το υπέρ της σκορ και πήρε βαθμολογική ανάσα.