Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά από δύο ισοπαλίες επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με 3-1 εντός έδρας της Νιουκάστλ.

Εύκολο βράδυ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ. Η ομάδα του Σόλσκιερ αν και ισοφαρίστηκε από την Νιουκάστλ βρήκε τον τρόπο να πάρει εύκολα τη νίκη με 3-1 χάρη, σε ποιον άλλο, τον Μπρούνο Φερνάντες.

Η Νιουκάστλ είχε τις δύο πρώτες ευκαιρίες στο ματς με του Τζοέλτον και Αλμιρόν (4′-28′), ωστόσο ο Ντε Χέα κράτησε το μηδέν για την Γιουνάιτεντ που με… μαγική ενέργεια του Ράσφορντ άνοιξε το σκορ.

Στο 30ο λεπτό ο Ράσφορντ πήρε τη μπάλα στα πλάγια μοίρασε μία ποδιά στον Κραφτ και με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ντάρλοου για το 1-0.

Ωστόσο η ομάδα του Στιβ Μπρους απάντησε αμέσως και έξι λεπτά μετά ο Σεντ Μαξιμίν πήρε το ριμπάουντ από απομάκρυνση του Μαγκουάιρ και με κεραυνό έκανε το 1-1 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι, είχαν 10 τελικές και 71% κατί που κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ για να σφραγίσουν τους τρεις βαθμούς και τη δεύτερη θέση. Ο Ντάνιελ Τζέιμς μετά από ασίστ του Φερνάντες στο 57′, έδωσε ξανά προβάδισμα στην Γιουνάιτεντ που έκλεισε το ματς στο 75ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Πορτογάλου.

Οι γηπεδούχοι είναι και πάλι δεύτεροι στην ισοβαθμία με την Λέστερ και την επόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσουν στο Λονδίνο στο ντέρμπι της αγωνιστικής της Τσέλσι, ενώ η Νιουκάστλ είναι μόλις 3 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.