Στο ντεμπούτο του Ραλφ Ράνγκνικ στον πάγκο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν έλαμψε, αλλά ένα γκολ του Φρεντ ήταν αρκετό για να νικήσει με 1-0 την Κρίσταλ Πάλας στο «Ολντ Τράφορντ» και να ανέβει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας της Πρέμιερ Λιγκ.

Πολύτιμο «τρίποντο» για τηνιουνάιτεντ που με αυτή τη νίκη φτάνει τους 24 βαθμούς και μειώνει εκ νέου τη διαφορά της στους τρεις πόντους από την τέταρτη Γουέστ Χαμ.

Mε εκπλήξεις ήταν η πρώτη ενδεκάδα του 63χρονου Γερμανού τεχνικού, ο οποίος έβαλε στο αρχικο σχήμα τον Ντιόγκο Νταλότ μόλις στη δεύτερη συμμετοχή του ως βασικός φέτος στο πρωτάθλημα , ενώ βασικός ήταν και ο Άλεξ Τέλες για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, όταν επί Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ είχε μόνο μία συμμετοχή στο πρωτάθλημα, ως αλλαγή.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι έγινε στο 3′, όταν το καλό αριστερό σουτ του Τέλες μετά από εκτέλεση κόρνερ πέρασε άουτ, ενώ στο 9ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τελική τους, αλλά ο Ντε Χέα μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Ζαχά.

Στο 18’ σε μπαλιά του Μπρούνο Φερνάντες στην πλάτη της άμυνας της Πάλας, ο Γκουεγί πρόλαβε τον Ρονάλντο, ο οποίος στόπαρε υπέροχα και ετοιμαζόταν να εκτελέσει με το αριστερό.

Αρκετά καλό ήταν το πρώτο μισάωρο για τους «κόκκινους διαβόλους», που ήταν περισσότερο πιεστικοί από κάθε άλλο παιχνίδι στο «Ολντ Τράφορντ» φέτος, αλλά η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά, αν και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, κατάφερε να βγει αλώβητη και προσπάθησε στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, όταν έπεσε ο ρυθμός, να πάρει κατοχή της μπάλας.

Σε αυτό το διάστημα, οι γηπεδούχοι έχασαν από την επιθετικότητά της προσπαθώντας μονοδιάστατα να βγουν μπροστά με σέντρες που είχαν ως αποδέκτη τον Κριστιάνο.

Στο 56′ φάουλ σε καλό σημείο για τους φιλοξενούμενους πέρασε ανεκμετάλλευτο καθώς η κεφαλιά του Κουγιατέ μετά την εκτέλεση του Γκάλαχερ κατέληξε κόρνερ, ενώ οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν να μπορούν να παίξουν με την ίδια ένταση που είχαν στα πρώτα 35 λεπτά του αγώνα.

Στο 68ο λεπτό ο Τέλες με πολύ καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Χουαϊτά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ακολούθησε στο 71’ κακό σουτ του Γκρίνγουντ και στο 75’ ο Αγιού πέταξε στα σκουπίδια φοβερή ευκαιρία για να σκοράρει όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά-πάσα του Τόμκινς, σούταρε παράλληλα με την εστία του Ντε Χέα.

Κι ενώ η Πάλας είχε αρχίσει να γίνεται επικίνδυνη, το 1-0 προέκυψε… ανέλπιστα στο 77ο λεπτό με τον Φρεντ να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της εποχής Ράνγκνικ όταν ο Γκρίνγουντ «έσπασε» τη μπάλα έξω από την περιοχή στο Βραζιλιάνο, ο οποίος με το κακό πόδι «εκτέλεσε» τον Χουαϊτά με εξαιρετικό πλασέ.

Η Γιουνάιτεντ κρατά τη νίκη και το γεγονός ότι μετά από καιρό κράτησε το μηδέν πίσω εντός έδρας, ο Ράνγκνικ πανηγύρισε… συνεσταλμένα και ξέρει πως έχει πολλή δουλειά μπροστά του για να επαναφέρει την ομάδα στις επιτυχίες. Σίγουρα η αρχή είναι το ήμισυ του παντός…

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ραλφ Ράνγκνικ): Ντε Χεά, Νταλότ, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Τέλες, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Σάντσο (62’ Γκρίνγουντ), Φερνάντες (86’ Φαν Ντε Μπέεκ), Ράσφορντ (76’ Ελάνγκα), Ρονάλντο

Κρίσταλ Πάλας (Πατρίκ Βιεϊρά): Γκουαΐτα, Κλάιν, Τόμκινς, Γκουέχι, Μίτσελ, Σλουπ, Κουγιατέ (84΄Έζε), Γκάλαγκερ, Αγιού (84’ Ολίσε), Μπεντέκε (66’ Εντουάρντ), Ζαχά.