Η ξέφρενη πορεία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνεχίζεται, αφού πήρε και το ντέρμπι με τη συμπολίτισσα Σίτι, με ανατροπή (2-1) και πλησίασε τη δεύτερη θέση στον βαθμολογικό πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Γκρίλις άνοιξε το σκορ στο 60ο λεπτό, με τον Φερνάντες στο 78′ και τον Ράσφορντ στο 82′ να φέρνουν τούμπα το παιχνίδι. Κάπως έτσι, η Γιουνάιτεντ έφτασ ετους 38 πόντους και βρίσκεται στο -1 από την Σίτι στην τρίτη θέση.

Το ματς
Στο πρώτο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά με τον ρυθμό να είναι πολύ χαμηλός. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν ήθελε να ρισκάρει, όμως προσπαθούσε να βρει τρόπο να γίνει απειλητική με γρήγορες μεταβάσεις από την άμυνα στην επίθεση.

Στο 11ο λεπτό είχε την πρώτη της τελική με ένα σουτ του Φερνάντες που έφυγε άουτ, ενώ έγινε επικίνδυνη με τον Ράσφορντ από τα αριστερά σε δύο περιπτώσεις. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία με ένα μακρινό σουτ του Γουόκερ που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι εξακολουθούσε να έχει την κατοχή της μπάλας, με τη διαφορά πως ανέβασε και τον ρυθμό του. Στο 60ο λεπτό οι πολίτες πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ντε Μπρόινε από τα δεξιά της περιοχής έβγαλε μία υπέροχη σέντρα και ο Γκρίλις πήρε την κεφαλιά για να κάνει το 1-0.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε την ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 78ο λεπτό οι κόκκινοι διάβολοι έφεραν την ισορροπία. Ο Κασεμίρο είδε την κίνηση του εκτεθειμένου Ράσφορντ, ο οποίος έκανε κίνηση προς την μπάλα. Πριν να την ακουμπήσει ο Φερνάντες ήρθε και έκανε το σουτ κάνοντας το 1-1.

Στο 82′ η ομάδα του Τεν Χαχ έφερε τούμπα το παιχνίδι. Ο Φερνάντες είδε τον Γκαρνάτσο στα αριστερά. Εκείνος γύρισε μέσα στην περιοχή και ο Ράσφορντ από την μικρή περιοχή έκανε το 2-1.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Βαράν, Σο, Μαλάσια, Κασεμίρο, Φρεντ, Φερνάντες, Έρικσεν, Ράσφορντ, Μαρσιάλ.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόλκερ, Ακάνζι, Άκε, Κανσέλο, Ροντρίγκο, Ντε Μπρόινε, Σίλβα, Μαχρέζ, Φόντεν, Χάλαντ.