Την “πάτησε” από τη Νιουκάστλ η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία ηττήθηκε εκτός έδρας με σκορ 2-1 για την 24η “στροφή” της Premier League χάνοντας έτσι την ευκαιρία που είχε να πλησιάσει στον ένα βαθμό, την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Οι “πολίτες” προηγήθηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό με γκολ του Αγουέρο, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό όπως φάνηκε και από το τελικό αποτέλεσμα. Σε ένα εφιαλτικό δεύτερο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 66′ με τον Ρόντον. Στο 80΄, ο Φερναντίνιο έκανε πέναλτι στον Λόνγκσταφ, ο Ρίτσι ευστόχησε από την άσπρη βούλα και η Νιούκαστλ έκανε την ολική ανατροπή ρίχνοντας παράλληλα στο καναβάτσο την Σίτι.

Στο άλλο μεγάλο ματς της βραδιάς η Άρσεναλ επικράτησε 2-1 της Κάρντιφ, στη σκιά του αγνοούμενου Σάλα και έπιασε την Τσέλσι στην 4η θέση. Ο Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ ευστοχώντας σε πέναλτι (66′) ενώ ο Λακαζέτ (83′) με διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα για τους “κανονιέρηδες”. Ο Μέντεζ-Λαΐνγκ μείωσε στις καθυστερήσεις για το τελικό 2-1.