Την ισοπαλία κόντρα στη Νιουκάστλ κατάφερε και απέσπασε η Λιντς (2-2) εντός έδρας, με την ομάδα του Σαμ Αλαρντάις να συνεχίζει να βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη.

Μάχη για να αποφύγει τον υποβιβασμό συνεχίζει να δίνει η Λιντς, με την ομάδα του Σαμ Αλαρντάις να έρχεται ισόπαλη στο Elland Road με σκορ 2-2 κόντρα στη Νιουκάστλ, στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Premier League. Έτσι, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 18η θέση της βαθμολογίας, ανέβηκαν στους 31 βαθμούς και είναι στο -1 από την Έβερτον, η οποία ωστόσο έχει παιχνίδι λιγότερο.

Η Λιντς μπήκε δυνατά στο ματς και βρήκε γρήγορα το γκολ που έψαχνε, με τον Λουκ Έιλινγκ να σκοράρει και να ανοίγει το σκορ στο 7ο λεπτό. Στο 27΄ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Πάτρικ Μπάμφορντ για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, ωστόσο ο Νικ Πόουπ απέκρουσε το πέναλτι του Άγγλου φορ.

Έτσι, λίγα λεπτά μετά (31΄), ο Κάλουμ Γουίλσον έκανε αυτό που δεν κατάφερε ο Μπάμφορντ και με πέναλτι ισοφάρισε για τη Νιουκάστλ σε 1-1. Στο δεύτερο μέρος, ο Γουίλσον ολοκλήρωσε την ανατροπή και με δεύτερο πένταλτι, έπειτα από χέρι του Φίρπο, έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Ωστόσο, η Λιντς κατάφερε και έβγαλε αντίδραση, πίεσε και τελικά έφτασε στην ισοφάριση, με τον Ράσμους Κρίστενσεν να διαμορφώνει το τελικό 2-2 με ένα σουτ το οποίο κόντραρε κιόλας στον Τρίπιερ πριν καταλήξει στα δίχτυα.