Δεν μπόρεσε να σηκώσει κεφάλι η Γουέστ Χαμ μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και έχασε στην έδρα της από την Έβερτον (0-1) στην Premier League.

Δεν πάνε καλά τα πράγματα για την Γουέστ Χαμ, μια ομάδα που βρίσκεται στον όμιλο του Ολυμπιακού στο Europa League. Το σύνολο του Ντέιβιντ Μόγιες μετά την ήττα στην Ελλάδα από τους Ερυθρόλευκους (2-1) είχε ένα ακόμα άσχημο αποτέλεσμα καθώς ηττήθηκε με 0-1 στο Λονδίνο από την Έβερτον και υποχώρησε εκτός της 8άδας του πρωταθλήματος. Ήταν η δεύτερη σερί ήττα στην Αγγλία για τους Hammers και τρίτη σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο αγώνας ήταν κλειστός και δεν είχε πολλές ευκαιρίες. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο ξεκίνημα της επανάληψης (51’) όταν ο Κάλβερτ-Λιούιν με εκπληκτική ντρίμπλα με τακουνάκι απέφυγε δύο αντιπάλους και με σουτ στη γωνία πέτυχε το μοναδικό γκολ. Για να διατηρήσει η Έβερτον το 0-1 κόντρα στην «ευρωπαία» αντίπαλο του Ολυμπιακού, χρειάστηκε να επέμβει στις καθυστερήσεις ο Πίκφορντ και να κρατήσει το clean-sheet.