Ο Τζέσι Λίνγκαρντ δεν λέει να σταματήσει να σκοράρει, το έκανε δις κόντρα στην Λέστερ και η Γουέστ Χαμ πανηγύρισε ακόμα μία νίκη με 3-2, πατώντας ξανά στην πρώτη τετράδα. Μια ανάσα από την ανατροπή οι “Αλεπούδες”, που έχαναν με τρία τέρματα.

Χάρη σε δύο γκολ του εκπληκτικού το τελευταίο διάστημα, Τζέσι Λίνγκαρντ, η Γουέστ Χαμ πήρε τη νίκη κόντρα στην Λέστερ με σκορ 3-2 και ανέβηκε στην 4η θέση της Premier League, που οδηγεί στο Champions League. Από την άλλη πλευρά, οι «Αλεπούδες» παρά την ήττα παρέμειναν στην 3η θέση.

Τα «σφυριά» άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό, με τον Τζέσι Λίνγκαρντ να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο τέρμα, έπειτα από σέντρα του Βλάντιμιρ Κούφαλ από δεξία και σουτ με τη μία έξω από την περιοχή, για το 1-0. Με αυτό το γκολ ο Άγγλος μεσοεπιθετικός βρήκε παράλληλα δίχτυα για 4ο συνεχόμενο ματς, κάτι που καταφέρνει για πρώτη φορά στην καριέρα του. Στο 44′ ο δανεικός από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λίνγκαρντ, βρήκε και δεύτερο τέρμα, με τον Μπόουεν να τον βγάζει σε κενή εστία, έπειτα από τρομερή σέντρα του Ντιοπ από την άμυνα.

Με την αρχή του δεύτερου μέρους, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες σκόραρε ξανά, με τον Μπόουεν να κάνει το 3-0 στο 48΄ από ασίστ του Τόμας Σούτσεκ. Στο 54ο λεπτό μάλιστα, η Γουέστ Χαμ βρήκε και τέταρτο γκολ, όμως δεν μέτρησε μετά και τη χρήση VAR για οφσάιντ. H Λέστερ μείωσε με τον Ιεανάτσο στο 70′ από ασίστ του Ρικάρντο Περέιρα σε 3-1, ενώ ο Νιγηριανός φορ σκόραρε ξανά στο 91′, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.