Η Μάντσεστερ Σίτι δεν λέει να βρει ρυθμό και να φτιάξει σερί νικών, στραβοπάτησε και κόντρα στην Γουέστ Χαμ (1-1) και έμεινε στους οκτώ βαθμούς σε πέντε αγωνιστικές. Αλώβητα από ακόμα ένα ντέρμπι τα “Σφυριά”.

Οι Πολίτες πίεσαν πολύ στο φινάλε όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν την ανεβασμένη ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες, η οποία παρέμεινε αήττητη για 4ο σερί ματς πρωταθλήματος. Για το σύνολο του Πεπ, που μένει στο -5 από την κορυφήμ, αυτή ήταν η 3η απώλεια σε 5 ματς αφού έχει ισοπαλία με Λιντς και έχει χάσει από την Λέστερ.

Το σκορ για την Γουέστ Χαμ άνοιξε στο 18’ όταν Γιαρμολένκο και Κουφάλ συνδυάστηκαν στα δεξιά και ο δεύτερος έκανε τη σέντρα για να πετύχει ένα εκπληκτικό γκολ με ανάποδο ψαλίδι ο Μιχαήλ Αντόνιο (1-0). Η Σίτι στη συνέχεια πήρε τα ηνία και έφτασε την κατοχή ακόμα και στο 80% όμως πέρα από ένα αδύναμο πλασέ του Μαχρέζ από σέντρα του Κανσέλο δεν δημιούργησε προβλήματα στον Φαμπιάνσκι.

Ο Γκουαρδιόλα στο ημίχρονο έβγαλε, πιθανότατα αναγκαστικά, τον Αγουέρο και έβαλε τον Φόντεν και ο τελευταίος χρειάστηκε 10 λεπτά για να βρει δίχτυα. Ο νεαρός Αγγλος πλάσαρε ωραία μέσα από την περιοχή ύστερα από γύρισμα του πολύ καλού Κανσέλο. Οι φιλοξενούμενοι μετέφεραν το ματς στο αντίπαλο μισό στη συνέχεια, ο Πεπ έβαλε τον Ντε Μπρόινε και η πίεση έγινε τεράστια, όμως ο Στέρλιγκ δεν κατάφερε να κάνει γκολ καμία από τις δύο μεγάλες ευκαιρίες και το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.