Ο Γουίλφριντ Ζαχά επέστρεψε μετά την περιπέτεια με τον κορωνοϊό και μαζί με αυτόν, και η Κρίσταλ Πάλας στις νίκες, καθώς είχε εύκολο μεσημέρι απέναντι στην Γουέστ Μπρομ (5-1).

Η Κρίσταλ Πάλας του Ρόι Χότσον δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γουέστ Μπρομ.

Μόλις στο 8ο λεπτό οι «αετοί» πήραν προβάδισμα χάρη σε αυτογκόλ του Φουρλόνγκ ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Κάλαχερ (30′). Τέσσερα λεπτά μετά την ισοφάριση ο Περέιρα άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες για σκληρό φάουλ και έτσι στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν.

Η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς δεν άντεξε στην πίεση της Πάλας που από το 55ο μέχρι το 68ο λεπτό πέτυχε τρία τέρματα (δύο ο Ζαχά ένα ο Μπεντέκε) για το 1-3.

Μάλιστα ο πρώην επιθετικός της Λίβερπουλ μετά από συνεργασία με τον Κλάιν στο 82′ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.