Σε ένα τρελό σε εξέλιξη ματς η Γουέστ Μπρομ επικράτησε 1-0 της Μπράιτον εντός έδρας και μπαίνει ξανά στο «κόλπο» της παραμονής. Δυο χαμένα πέναλτι οι φιλοξενούμενοι ένα ακυρωθέν γκολ που πέρασε στην ιστορία…

Σε ένα απίθανο ματς, η Γουέστ Μπρομ επικράτησε 1-0 της Μπράιτον εντός έδρας και βρέθηκε στο -8 από τη ζώνη παραμονής, αλλά με ματς περισσότερο. Οι γηπεδούχοι είχαν την ουσία, οι φιλοξενούμενοι… δοκάρια, ενώ στην ιστορία θα περάσει η φάση του 28ου λεπτού, όταν και κανείς δεν κατάλαβε τι έκανε ο διαιτητής! Το τρελό είναι πως η Μπράιτον στα τρία τελευταία ματς έχουν 66 προσπάθειες για γκολ, 20 εντός στόχου, 114 επαφές στο «κουτί», αλλά μόλις ένα γκολ κι ένα βαθμό! Οι Baggies πήραν το προβάδισμα στο 11ο λεπτό χάρη στο 3ο γκολ του Μπάρτλεϊ. Στο 19′ το χέρι του Γιοκλουσού έφερε τον Γκρος στη λευκή βούλα, αλλά η εκτέλεση βρήκε το δοκάρι! Στο 28′ έγινε η φάση της… χρονιάς! Ο Ντανκ εκτέλεσε φάουλ και πέτυχε το 1-1. Ωστόσο, ο διαιτητής το ακύρωσε τονίζοντας πως δε σφύριξε! Λίγο αργότερα, ο Λι Μέισον άλλαξε απόφαση κι έστειλε τη Μπρομ στη σέντρα! Τέσσερα λεπτά χρειάστηκαν για να αποφασίσει τι θα κάνει με τη βοήθεια του VAR και στο τέλος το τέρμα ακυρώθηκε. Κόνολι και Φέλτμαν έχασαν ευκαιρία για τη Μπράιτον, ενώ στο 75΄οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το δεύτερο πέναλτι. Ο Ουέλμπεκ ανέλαβε, αλλά η μπάλα βρήκε ξανά το δοκάρι!