Με μία μεγάλη εμφάνιση, η Κρίσταλ Πάλας του Ρόι Χόγκσον σταμάτησε το εκπληκτικό νικηφόρο σερί που είχε η Άρσεναλ, αφού την υποχρέωσε σε ισοπαλία 2-2! Οι γηπεδούχοι έφτασαν έτσι τους 8 βαθμούς, ενώ οι «Κανονιέρηδες» τους 22.

Το σκορ για την Πάλας άνοιξε ο Λούκα Μιλιβόγιεβιτς, που στο 45΄ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ζαχά από τον Μουστάφι για το 1-0 του ημιχρόνου!

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Έμερι ισοφάρισε με εκπληκτικό φάουλ στο 51΄ του Τσάκα, ενώ έκανε και την ολική ανατροπή με τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ πέντε λεπτά αργότερα.

Στο 82΄ο διαιτητής υπέδειξε νέο πέναλτι σε βάρος του Τσάκα. Ο πρώην μέσος του Ολυμπιακού ήταν αυτός που το εκτέλεσε ξανά και ισοφάρισε στο τελικό 2-2 με ψύχραιμη και δυνατή εκτέλεση!