Η Premier League φτάνει στο τέλος της, με την μάχη στις ευρωπαϊκές θέσεις και στην παραμονή να μαίνεται μέχρι και την τελευταία αγωνιστική. Στο Champions League βγήκαν Σίτυ, Γιουνάϊτεντ, Τότεναμ και Λίβερπουλ, στο Europa Τσέλσι, Άρσεναλ και Μπέρνλι, ενώ την κατηγορία αποχαιρέτησαν Γουέστ Μπρόμ, Στόουκ και Σουόνσι.

Αναλυτικά :

Μπέρνλι – Μπόρνμουθ 1-2

Ήττα που δεν της στοίχισε υπέστη η Μπέρνλι, χάνοντας από την Μπόρνμουθ εντός έδρας με 1-2. Ο Κρίς Γούντ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά, όμως ο Κίνγκ στο 74′ και ο Γουίλσον στο 90′ έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Έντι Χάου. Η Μπέρνλι ολοκλήρωσε μια υπέροχη σεζόν, η οποία τη βρίσκει στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Μπρόμ 2-0

Αδιάφορη νίκη για τους Λονδρέζους, αφού είχαν σωθεί μαθηματικά εδώ και δύο αγωνιστικές. Ο Ζαχά έκανε το 1-0 μετά από ασίστ του Βαν Άανχολτ, ενώ ο Ολλανδός λίγο αργότερα υπέγραψε την ήττα της υποβιβασμένης Γουέστ Μπρόμ.

Χάντερσφιλντ – Άρσεναλ 0-1

Στο τελευταίο παιχνίδι του Αρσέν Βενγκέρ ως προπονητή των “κανονιέρηδων”, οι παίκτες της Άρσεναλ έκαναν δώρο στον Αλσατό τεχνικό τη νίκη επί της Χάντερσφιλντ με 0-1. Το τελευταίο γκολ της εποχής Βενγκέρ πέτυχε ο Ομπαμεγιάνγκ στο 38o λεπτό μετά από ασίστ του Ράμσεϊ. Μένει να δούμε πόσο διαφορετική θα παρουσιαστεί η Άρσεναλ του χρόνου στη μετά-Βενγκέρ εποχή.

Λίβερπουλ – Μπράϊτον 4-0

Στο τελευταίο παιχνίδι μιας υπέροχης σεζόν, η Λίβερπουλ διέλυσε την Μπράϊτον με 4-0, και στρέφει το βλέμμα της στον Τελικό του Champions League. Ο Μο Σαλάχ στο 26′ έκανε το 1-0, ενώ ο Ντέγιαν Λόβρεν με κεφαλιά έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Κλόπ. Ο Σολάνκε στο 53′ διαμόρφωσε το 3-0, με το κερασάκι στην τούρτα να μπαίνει από τον Ρόμπερτσον πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ – Γουότφορντ 1-0

Τερματίζοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον στο νικηφόρο ματς επί της Γουότφορντ στο Ολντ Τράφορντ. To μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Μάρκους Ράσφορντ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Νιούκαστλ – Τσέλσι 3-0

Διέλυσε την ομάδα του Κόντε η Νιούκαστλ, επικρατώντας με 3-0 στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς. Ο Ντουάϊτ Γκέϊλ έβαλε τις “καρακάξες” μπροστά στο 23o λεπτό, με τον Αγιόζε Πέρεθ να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ο Ισπανός λίγα λεπτά μετά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα μέσα σε αποθέωση από το ασπρόμαυρο κοινό.

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτυ 0-1

Με γκολ του Ζεσούς στο 90o λεπτό, η Πρωταθλήτρια Σίτυ τελείωσε με νίκη την πετυχημένη χρονιά στην έδρα της Σαουθάμπτον. Ο Κέβιν Ντε Μπρόϊνε με ακόμη μια ασίστ τροφοδότησε τον Βραζιλιάνο φορ, με την απονομή να έχει γίνει βέβαια στο προηγούμενο εντός έδρας ματς με την Χάντερσφιλντ.

Σουόνσι – Στόουκ 1-2

Στο ντέρμπι των υποβιβασμένων, Η Στόουκ βγήκε νικήτρια, αν και η λήξη βρήκε και τις δύο ομάδες απογοητευμένες. Ο Κίνγκ έβαλε μπροστά τους Ουαλούς, όμως γρήγορα ο Εντιαγέ ισοφάρισε. Ο Πίτερ Κράουτς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και ο Σακίρι έχασε πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν είχε καμία σημασία όμως, αφού και οι δύο θα αγωνίζονται του χρόνου στη Championship.

Τότεναμ – Λέστερ 5-4

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, η Τότεναμ νίκησε τη Λέστερ με 5-4, με τους θεατές να απολαμβάνουν πολλές ανατροπές και γκολ. Ο Τζέιμι Βάρντι έκανε το 0-1 νωρίς νωρίς, όμως ο Χάρι Κέιν ισοφάρισε άμεσα. Τα γκολ των Μαχρές και Ιενάτσο έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στην Λέστερ, όμως το τέρμα του Λαμέλα και το αυτογκόλ του Φούχς έκαναν το σκορ 3-3. Ο Λαμέλα έκανε την ολική ανατροπή στο 60o λεπτό, με τον Βάρντι να βάζει το όγδοο τέρμα του παιχνιδιού. Τελικά ο Χάρι Κέιν μετά από ασίστ του Ρόουζ έδωσε την νίκη στους “πετεινούς”.

Γουέστ Χάμ – Έβερτον 3-1

Με τις δύο ομάδες να μην έχουν βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Γουέστ Χάμ πήρε τη νίκη με 3-1 επί της Έβερτον. Ο Λαντσίνι στο 39o λεπτό έκανε το 1-0, και ο Μάρκο Αρναούτοβιτς μετά από μπαλιά του Φερνάντες διαμόρφωσε το 2-0. Ο Νιάσε έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όμως ο Λαντσίνι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε τη νίκη στους Λονδρέζους.