Η Τσέλσι δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Στόουκ Σίτι την οποία και “καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο με 5-0 τελικό σκορ.

Λες και πήγε στην προπόνηση η Τσέλσι, έπαιξε πολύ ωραία μπάλα από το πρώτο λεπτό και δεν άφησε περιθώρια λάθους ή ελπίδας στην Στόουκ Σίτι. Μόλις στο 3′ ο Ρούντιγκερ από την ασίστ που του μοίρασε ο Γουίλιαν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με το 1-0. Τα γκολ ακολούθησαν “βροχή” και η Στόουκ ήταν ανήμπορη να αντιδράσει. Στο 9′ ο Ντρίνκγουότερ έδωσε μεγαλύτερο προβάδισμα με απευθείας τέρμα για το 2-0 ενώ στο 23′ ο Πέδρο ξανά από ασίστ του Γουίλιαν “τέλειωσε” τους αντιπάλους του με το 3-0 του πρώτου μέρους.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πια κάτι να περιμένουν πέρα από το να προσπαθήσουν για να μην δεχτούν επιπλέον γκολ. Το οποίο τελικά ήταν αναπόφευκτο με τη φόρα που είχε πάρει σήμερα ο Γουίλιαν ο οποίος στο 73′ εκτέλεσε πέναλτι και με τη μαεστρία του “έγραψε” το 4-0. Ούτε όμως αυτό έμελλε να μείνει για το τέλος της αναμέτρησης, αφού στο 88′ Ζαπακόστα πέτυχε και πέμπτο γκολ για να διαμορφώσει το τελικό 5-0.