Η Έβερτον έδειξε για ακόμη μια αγωνιστική πως δεν πατάει καλά, δέχθηκε γκολ μόλις στο 3’ και… κατάφερε να μην χάσει στην έδρα της Μπέρνλι.

Οι πρώτες αγωνιστικές της Εβερτον σε αυτή τη σεζόν, δεν έχουν καμία σχέση με τις τελευταίες. Τα Ζαχαρωτά πήγαν στο Turf Moor με πολλές απουσίες, ο Κάρλο Αντσελότι χρειάστηκε να αλλάξει σύστημα, όμως η κακή φόρμα δεν έφυγε και πλέον το club έμεινε με μία νίκη σε 6 αγώνες στην Premier League.

Στην έδρα της Μπέρνλι, η Εβερτον δεχόταν γκολ για 23 διαδοχικά ματς και αυτό το σερί δεν άλλαξε. Μάλιστα οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις 3 λεπτά για να ανοίξουν το σκορ με τον Μπρέιντι να νικά τον Πίκφορντ με σουτ εκτός περιοχής.

Η Εβερτον χρειάστηκε κάμποσα λεπτά να προσαρμοστεί στο 3-5-2, απέφυγε τιο δεύτερο γκολ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ισοφάρισε με τον μόνιμο σκόρερ, Κάλβερτ-Λιούιν να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά το γύρισμα του Ρισάρλισον από αριστερά. Το 1-1 παρέμεινε στο δεύτερο μέρος, παρότι η Εβερτον ήταν ελαφρώς καλύτερη και είχε καλές στιγμές όπως με τον Χάμες Ροδρίγες.