Η Άρσεναλ χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης κέρδισε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σκορ 2-0 (Τζάκα 12′, Ομπαμεγιάνγκ 68΄(πεν.) και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση στης κατάταξης. Πλέον οι κανονιέρηδες βλέπουν ξεκάθαρα το Champions League να πλησιάζει προς το μέρος τους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε πιο ζωηρά την αναμέτρηση και μάλιστα μόλις στο 10ο λεπτά έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Πογκμπά ν’αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Για κακή της τύχη όμως η Άρσεναλ μπήκε μπροστά στο σκορ δύο λεπτά. O Λακαζέτ έκανε πολύ ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Πογκμπά. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Τζάκα, που κατάφερε να νικήσει τον Ντε Χέα (φέρει ευθύνη για το γκολ), κάνοντας το 1-0 για τους “κανονιέρηδες”. Η ομάδα τoυ Έμερι είχε την πρωτοβουλ;ia των κινήσεων, όμως οι Λαξαζέτ και Ομπαμεγιάνγκ ήταν πολύ άστοχοι στην τελικά προσπάθεια. Όπως βλέπετε δεν αναφερόμαστε πολύ στην Γιουνάιτεντ, αφού δεν έκανε απολύτως τίποτα στο πρώτο 45λεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους “κόκκινους διαβόλους” να πιέζουν την αντίπαλό τους. Ο Πολ Πογκμπά πήρε πολλές πρωτοβουλίες, όμως ήταν α ρκετά φλύαρος, όπως και οι περισσότεροι συμπαίκτες του. Η άμυνα της Άρσεναλ δεν πιέστηκε ιδιαίτερα με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να είναι ο ηγέτης των μετόπισθεν.Ο Λακαζέτ που ήταν ο MVP της αναμέτρησης έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και στο 68′ κέρδισε πέναλτι, αφού ανατράπηκε από τον Φρεντ. Ο ρέφερι Τζον Μος έδειξε κατευθείαν την άσπρη βούλα και ο Ομπαμεγιάνγκ νίκησε τον Ντε Χέα, γράφοντας το 2-0. Στη συνέχεια το ματς δεν είχε ενδιαφέρον, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν αποδεχτεί την ήττα τους.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε την Άρσεναλ νικήτρια στο ντέρμπι του αγγλικού πρωταθλήματος κι αυτό την ανέβασε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.