Η Τσέλσι δεν βρήκε ιδιαίτερη αντίσταση κόντρα στη και επικράτησε εύκολα με 3-0, σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας, στους 57 βαθμούς, δύο περισσότερους από την 5η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Τσέλσι από νωρίς μπήκε δυνατά και έδειξε πως θέλει να… τελειώσει τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο. Και τα κατάφερε με τον Ζιρού να ανοίγει το σκορ στο 26ο λεπτό και τον Γουίλιαν με πέναλτι να κάνει το 2-0 στο 43ο λεπτό. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι αφού η Γουότφορντ δεν μπορούσε να αντιδράσει. Η κατοχή έφτασε στο 71%-29% δείγμα της κυριαρχίας των «Μπλε», οι οποίοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου με τον γκολ του Μπάρκλει στο 92ο λεπτό, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 3-0.

Η Τσέλσι είναι 4η στους 57 βαθμούς, δύο περισσότερους από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και έναν πίσω από την Λέστερ, στην «μάχη» για το Champions League. Από την άλλη πλευρά η Γουότφορντ θα παλέψει για την παραμονή, μιας και είναι στην 17η θέση με 28 βαθμούς, με τις Άστον Βίλα και Μπόρνμουθ να έχουν από 27 βαθμούς.