Μία πολύ σημαντική νίκη που την απομάκρυνε από τη ζώνη του υποβιβασμού πήρε η Κρίσταλ Πάλας, που επιβλήθηκε με 2-0 της Λέστερ στο King Power Stadium, για την 18η αγωνιστική της Premier League.

Φουριόζα ξεκίνησε το παιχνίδι η Κρίσταλ Πάλας, που μπήκε από την αρχή με σκοπό να πάρει την νίκη που θα την απομάκρυνε από την ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα του Ρόι Χόντγκσον “σφυροκοπούσε” την εστία του Σμάιχελ, με τον Δανό τερματοφύλακα να κάνει ότι μπορεί για να την κρατήσει ανέπαφη. Όμως, στο 19ο λεπτό η Πάλας άνοιξε το σκορ με τον Μπεντέκε να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Λέστερ, κάνοντας το 0-1. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν αρκέστηκαν στο 0-1 και κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Ο Ζαχά στο 40′, έπειτα από πάσα του Μπεντέκε νίκησε για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα της Λέστερ. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Κλοντ Πιέλ πίσω στο σκορ με 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο θα περίμενε κανείς πως η Λέστερ θα προσπαθούσε να κυνηγήσει το παιχνίδι, ωστόσο η αποβολή του Εντίντι στο 68′ έβαλε… ταφόπλακα στα όποια όνειρα ισοφάρισης είχε η Λέστερ. Αντιθέτως, στο 94′ ο Σακό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 και η Κρίσταλ Πάλας πήρε μία σημαντική νίκη, που την απομάκρυνε από την ζώνη του υποβιβασμού.