Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κατάφερε να κερδίσει και την Τσέλσι, καταργώντας κάθε έννοια ανταγωνισμού στο πρωτάθλημα της Αγγλίας. Με το γκολ του Σίλβα η Σίτι πανηγυρίζει και έχει κάθε λόγο να νιώθει “αφέντρα” στο… Νησί.

Το πρώτο μέρος του αγώνα, ήταν ένας μονόλογος της Σίτι, η οποία είχε όλη την κατοχή της μπάλας δική της, χωρίς όμως να απειλεί ουσιαστικά. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 27′ με σουτ του Σανέ, το οποίο έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Αθπιλικουέτα. Στην επανάληψη όμως, το οποίο δεν πρόλαβε.. καλά-καλά ν’ αρχίσει, ο Μπερνάντο Σίλβα μετά την σέντρα από τον… συνονόματος Νταβίντ, ο Πορτογάλος σκόραρε για το 1-0. Μπορεί στη συνέχεια να πίεσαν οι γηπεδούχοι, όμως στα τελευταία λεπτά, έριξαν ρυθμούς και πήραν τη νίκη χωρίς άλλο γκολ.