Ο Τζέιμι Βάρντι ευστόχησε σε πέναλτι, είδε τον Ρουί Πατρίσιο να αποκρούει εκπληκτικά ένα δεύτερο, αλλά τελικά η λέστερ επικράτησε με 1-0 της Γουλβς και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Είναι ο απόλυτος σταρ, έχει χαρίσει ένα πρωτάθλημα στη Λέστερ και πλέον την οδηγεί ξανά στην κορυφή: Τζέιμι Βάρντι, 33 ετών, γεννημένος στο Σέφιλντ, ο καλύτερος επιθετικός στην Αγγλία!

Στο 15ο λεπτό ο έμπειρος Άγγλος, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Πράετ, νίκησε τον Ρουί Πατρίσιο για το 1-0 (το 7ο γκολ του σε έξι παιχνίδια), η Λέστερ ήταν αρκετά ανώτερη και συνέχισε να πιέζει την Γουλβς. Η ομάδα των Σάντο και Ποντένσε, δεν είχε μπει καθόλου καλά στο παιχνίδι και δεν είχει ευκαιρία αλλά ήταν τυχερή.

Ο Νούρι ανέτρεψε τον Τζάστιν στο 39ο λεπτό, με τον Βάρντι να αναλαμβάνει και αυτή την εκτέλεση, ωστόσο ο Ρουί Πατρίσιο απέκρουσε και στη συνέχεια ο Άγγλος έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ καθώς έβαλε λάθος το πόδι του, με το 1-0 να παραμένει.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League συνέχισε να έχει την κατοχή και τις ευκαιρίες, ωστόσο έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Πορτογάλο τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων που κράτησε το σκορ στο αξιοπρεπές 1-0 με τη Λέστερ να ανεβαίνει στην κορυφή της βαθμολογίας, να περιμένει το ντέρμπι Λίβερπουλ – Σίτι και να θυμίζει κάτι από το 2016…