Λίγα 24ωρα μετά την σπουδαία νίκη επί της Τότεναμ, η Λίβερπουλ διέλυσε την Κρίσταλ Πάλας στο Λονδίνο (0-7) και πήγε στο +6 από τους Spurs.

Μια από τις νίκες που πέρα από βαθμούς δίνουν και έξτρα αυτοπεποίθηση πήρε η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ, για τον οποίο τώρα όλα είναι μια χαρά. Οι Reds πέτυχαν για πρώτη φορά 7 γκολ σε ένα ματς φέτος και πήγαν στο +6 από την Τότεναμ, η οποία είναι η ομάδα που βρίσκεται από κάτω της στην βαθμολογία της Premier League. Μαγικοί συνολικά οι Reds, όμως ήταν και μαγική η εικόνα του 0-3 στο ημιχρονο. Από δύο γκολ Φιρμίνο, Σαλάχ.

Μόλις στο 3’ ο Μανέ κινήθηκε στα δεξιά και γύρισε και ο Μιναμίνο με διαγώνιο σουτ από κοντά άνοιξε το σκορ. Η συνέχεια ήταν όλη… Πάλας. Εζε, Ζαχά και Αγιού βγήκαν πολλές φορές με καλές προϋποθέσεις αλλά οι επιλογές ήταν όλες κακές και αυτό ήταν κάτι που πλήρωσε με άσχημο τρόπο η ομάδα του Χόντγκσον. Στο 35’ ο Μανέ πήρε από τον Φιρμίνο και εκτέλεσε στη γωνία και στο 44’ ο Βραζιλιάνος σκόραρε από κοντά μετά τη σέντρα-ασίστ του Ρόμπερτσον για το 0-3.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το απόγευμα σε μια ντροπιαστική μέρα για την Πάλας. Στο 52’ με τρομερό σουτ εκτός περιοχής ο Χέντερσον έκανε το 0-4 και στο 68’ ο Φιρμίνο πήρε από τον Σαλάχ και με σκαφτό πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Γκουάιτα, ο οποίος από ήρωας με την Τότεναμ είδε την εστία του να μην σταματά να παραβιάζεται (0-5). Στο 81’ ο Σαλάχ με κεφαλιά από κοντά άνέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-6 και τρία λεπτά αργότερα οι ίδιος διαμόρφωσε το 84΄ με το κλασικό curler από δεξιά στο απέναντι παραθυράκι το τελικό… 0-7!